Okratoksin A ve melatoninin ratlarda bazı serum ve karaciğer enzim düzeylerine etkisi
Effects of ochratoxin A and melatonin to serum and liver enzyme levels in rats
- Tez No: 118848
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
58 ÖZET Çeşitli araştırmalar bir mikotoksin olan Okratoksin A' nın (OTA), karsinojenik, genotoksik, teratojenik, immunotoksik ve nefrotoksik olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, ratlarda okratoksikozis oluşturarak serum ve doku enzim düzeyleri belirlenmiş ve bir antioksidan olan melatoninin bu enzim düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla her grupta 8 rat olmak üzere; kontrol, Okratoksin A (OTA) ve Okratoksin A+Melatonin grupları oluşturulmuş, okratoksin A ve melatonin oral olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY Various studies indicate that the mycotoxin Ochratoxin A (OTA) is carcinogenic, genotoxic, teratogenic immunotoxic and nephrotoxic. In the present study, a serum and tissue enzyme level determined during ochratoxicosis in rats and the effects of melatonin, which İs an antioxidant, on this enzyme levels, was investigated. For this purpose, rats were divided into three equal groups each consisting of eight rats; control (group I), OTA (group H) and OTA+melatonin (group ID) groups were formed, OTA and melatonin applied orally.