Yaşa bağlı maküla dejenerasyonunda risk faktörlerinin incelenmesi
Risk factors in age-related macular degeneration
  1. Tez No: 118858
  2. Yazar: FAİK SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ BARDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada, YMD'nin etyopatogenezinde rol oynayabileceği düşünülen faktörlerin YMD ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METOD: Çalışmamızda YMD tanısı indirekt fundus oftalmoskopi, üç aynalı kontakt lens muayeneleri ve FFA tetkiki yapılarak konuldu. 28'i yaş tip ve 37'si kuru tip toplam 65 YMD olgusu (44 kadın, 21 erkek) vardı. Kontrol grubu olarak da yaş ve cinsiyet olarak benzer özellikleri olan ve kırma kusuru haricinde oküler patolojisi olmayan olgular alındı. Bunlardan 32'si kadın ve 20'si erkek toplam 52 olgu çalışmaya alındı. Bu her iki grubun HT, DM'un varlığı, sigara kullanma ve kırma kusurları belirlendi. Her iki gruptan 12 saat açlıktan sonra biyokimyasal ve hematolojik parametreler için uygun tüplere kan örnekleri alındı. Bunlardan; serum lipid profili (Trig, Tchol, HDL-C, LDL-C), oksidan-antioksidan sistemden (MDA, SOD, CAT, GPx) bir kısmına, serum Glu, Fe, Mg, Ca ve hematolojik parametrelerden (Fib, Hb, Htc, Pit) bir kısmına bakıldı. BULGULAR: YMD olgularında; kadın cinsiyeti, HT ve hipermetropinin varlığının YMD açısından belirgin şekilde artmış risk faktörü olduğunu gördük. Ayrıca serum Tchol düzeylerini YMD olgularında anlamlı yüksek bulduk. Trig, HDL-C ve LDL-C düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Oksidan-antioksidan sistemden, eritrosit içi enzimlerden MDA, YMD olgularında anlamlı yüksekti. SOD, CAT ve GPx açısından gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu. Hematolojik parametrelerden plazma Fib düzeyi yüksekliği YMD olgularında, kontrol grubundan anlamlı bulundu. Serum Glu, Fe, Mg, Ca düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark görülmedi. SONUÇ: HT, kadın cinsiyet ve hipermetropinin var olması, Tchol yüksekliği, MDA yüksekliği, Fib yüksekliği YMD riskini artırır. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY AIM: In this study, posible risk factors (age, sex, hypertension, and lipid particules, oxydant and antioxydant activity, hemathologic factors, glucose, Fe, Mg, Ca ) for the AMD were investigated. MATERIALS AND METHODS: In our study, AMD was diagnosed by using indirect retinal ophthalmoscopy, three mirror contact lens examination and FFA. Our study included 65 cases (44 women, 21 men) 28 of them wet type and 37 of them dry type AMD. As a control group we selected the cases having the similar properties of age and sex with no ocular pathology, except refractive error. Our control group: 32 women and 20 men, total 52 cases were included in the study. HT, DM, cigarette smoking and refractive errors were investigated in all cases. After 12 hours of fasting blood samples of these two groups were taken for analyses for biochemical and hematological parameters. Serum lipid profiles (Trig, Tchol, HDL-C, LDL-C), oxidant- antioxidant system (SOD, CAT, GPx, MDA), serum Glu, Fe, Ca, Mg and some of the hematological parameters (Hb, Htc, Pit, Fib) were studied. RESULTS: We found that female gender, HT, hypermetropy as relatively risk factors for AMD. Also, the serum Tchol levels were statistically significantly high in AMD cases. There were no statistically significant difference between the groups and the serum levels of Trig, HDL-C and LDL- C. MDA level was significantly high in AMD cases. There was no significant difference between groups according to SOD, CAT and GPx. Significantly high plasma Fib levels were observed in AMD cases. There was not any significant difference for Hb, Htc and Pit found of AMD. The differences of serum Glu, Fe, Ca and Mg levels between the groups were not significant. CONCLUSION: Female gender, HT, hypermetropy, high serum Tchol levels, high levels of MDA and high plasma Fibrinogen levels were detected as increased risk factors of AMD. 82