Diabetik diffüz makula ödeminde modifiye grid laser fotokoagülasyon tedavisinin makula ışık duyarlılığı üzerine etkisi
Influence of modified grid laser photocoagulation treatment for diabetic diffuse macular oedema on macular
  1. Tez No: 118857
  2. Yazar: HÜSEYİN CILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ BARDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
7. ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada, diabetik diffüz makula ödemi olan NPDR'li olgulara uyguladığımız modifiye grid argon LFK tedavisinin makula ışık duyarlılığı ve DGK üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Diabetik diffüz makula ödemi nedeniyle modifiye grid argon LFK tedavisi uygulanan 58 olgunun 102 gözü çalışma kapsamına alındı. Tüm olgular tip 2 DM'lu olup, hiçbir olguya daha önce laser tedavisi uygulanmamıştı. Bütün olgular kan şekeri regulasyonu açısından dahiliye kliniğine konsülte edildi. Tüm olgulardan tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ay, 3. ay, 6. ayda renkli fundus fotoğrafları ve fundus floresein anjiografileri çekildi, 'Humphrey Field Analyzer 740 ' ile makula eşik testi görme alanları yapıldı. Onaltı noktanın uyarılması ile elde edilen bu test ile ortalama makula ışık duyarlılığı, santral referans ve hasar derinliği parametreleri gözönüne alınarak incelendi. Tedavi öncesi ve sonrası her kontrollerde DGK'ları alındı. DGK'deki ve ortalama ışık duyarlılığındaki değişimler ile her ikisinin arasındaki ilişkiler incelendi. BULGULAR: Altıncı ay sonunda, DGK incelendiğinde 25 (%24.6) gözde artış, 57 (%55.8) gözde korunma, 20 (%19.6) gözde azalma tespit edildi. Laser sonrası DGK ile laser öncesi DGK karşılaştırıldığında, büyük oranda görme düzeyinin korunduğu ve istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı görüldü (p >0.05 student-t). DGK düzeyi 0.1 'in altında olan hastalarda DGK'de azalma görülmedi. DGK yüksek olan hastalarda, laser tedavi sonrası daha iyi görmeler elde edilmesine rağmen, görme düzeyindeki azalmanın nispeten daha fazla olduğu görüldü. Makular eşik testi görme alanında, ortalama makuler ışık duyarlılığı 6. ayda 0.87±2.06db azaldı. 6.ay sonunda toplam 25 gözde makular ışık duyarlılıkları £ldb arttı; 43 gözde ise ışık duyarlılığında ldb'den fazla farka rastlanmadı. Diğer 36 gözde makular ışık duyarlılığı >1 db azaldı. Modifiye grid laser sonrası ortalama makula ışık duyarlılığında minimal bir azalma görüldüysede istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p >0.05 student-t). Bununla birlikte DGK'leri korunan 49ve artan hasta grubunun çoğunluğunda korunma ve hatta artış tesbit edildi. Makula ışık duyarlılığı fazla olan hastalarda nispeten DGK düzeylerinde daha fazla artış izlendi. SONUÇ: Diabetik diffüz makula ödeminde uygulanan modifiye grid argon laser tedavisi, görme düzeyini korumaktadır ve tedavinin makula ışık duyarlılığı üzerine hafif bir etkisi olmaktadır. 50
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY AIM: înthis study, we aimed to investigate the effect of modified grid argon laser photocoagulation treatment in cases having diabetic diffuse macular edema with nonproliferative retinopathy on the macular light sensitivity and best corrected visual acuity MATERIALS AND METHODS: One-hundred eyes of 58 patients who underwent modified grid argon laser treatment for diabetic diffuse macular edema were included in this study. All cases were having type 2 diabetes mellitus and none of them underwent any laser therapy before. All cases were referred to internist for blood sugar regulation. Color fundus photography, fundus fluorescein angiography and macular threshold visual field tests from 'Humphrey field Analyzer' were taken from all patients before treatment and 1. month, 3. month, ö.month after laser treatment. By means of this test made by stimulation of 16 points, mean macular light sensitivity was evaluated according to the parameters, central reference and defect depht. Best corrected visual acuity was taken before and after treatment in all controls. The change of corrected visual acuity and of mean macular light sensitivity and the relationship between them were evaluated. RESULT: At sixth month, best corrected visual acuity was improved in 25 (%24.6) eyes, stable in 57 (%55.8) eyes, worse in 20 (%19.6) eyes. When conçaring the best corrected visual acuity before and after laser treatment, the visual acuity was mostly stable and the change was not statistically significant (p > 0.05 student-test). There was no worsening in the best corrected visual acuity in the patients with best corrected visual acuity below 0.1 before laser treatment. Patient having a high best corrected visual acuity before laser treatment, had much more improvement rate in vision, but also had much more worsening rate in visual acuity. At sixth month, the mean macular light sensitivity was 0.87±2.06 db decreased. At sixth month, mean macular light sensitivity increased in 25 eyes more than 1 db, and in 43 eyes was no diferrence more than 1 db.The mean macular light sensitivity of the other 36 eyes,5iwas decreased more than 1 db. Although there was a minimal decrease in mean macular light sensitivity after modified grid laser treatment, no statistically significant difference was found (p> 0.05 student-test). Most of the patients with stable and improved best corrected visual acuities had a stabilization and also improvement in mean macular light sensitivity. Patients with a higher macular light sensitivity had a relatively more increase in visual acuity. CONCLUSION: Modified grid argon laser treatment in diabetic diffuse maculopathy, greatly maintains pretreatment visual acuity and has minimal effect on macular light sensitivity. 52