Miyoplarda ganglion hücre tabakası ve maküla fonksiyonlarının patern elektroretinografi yöntemiyle değerlendirilmesi
The assessment of functions of ganglion cell layer macula in myopia with pattern electroretinography
- Tez No: 118873
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. SARPER KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 644
Özet
52 ÖZET Bu çalışmada miyopik gözlerde ganglion hücrelerinin ve makülanın fonksiyonlarını elektrofizyolojik olarak değerlendirmek için, 20'si emetrop, 60'ı miyop 80 hastanın 160 gözü incelendi. Miyoplar refraksiyon kusuru derecelerine göre üç alt gruba ayrıldı. Her grupta eşit sayıda kadın ve erkek hasta mevcuttu ve hastaların yaşlan 18-39 arasında değişiyordu. Tüm hastalara PERG uygulandı. Gruplar arasında P50 ile N95 dalgalarının lalans ve amplilüdlerindeki değişiklikler ve bunların refraksiyon kusurunun derecesi ile aksiyel uzunlukla olan ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY Myopic eyes were divided into three subgroups according to the degree of refractive errors in order to investigate functional disorders of the ganglion cells and the macula electrophysiologically. The ages of the patients were between 18-39. Each group consisted of 10 male and 10 female volunteers. We performed PERG to all patients. The changes in amplitudes and latencies of P50 and N95 waves between groups and the relationship between these changes and refractive errors were investigated. The amplitudes of P50 and N95 waves were significantly lower in the high myopic groups ( Group 3 and Group 4) than the low myopic groups ( Group 1 and Group 2) (p0.05). We conclude that the observed reduction of the P50 and N95 amplitudes could be caused by the disturbance in the functions of ganglion cells and the _macula. This functional disturbance may contribute to the decrease of visual performance in highly myopic eyes.