Aksiyel miyoplarda SRK II formülü ile göziçi lensi gücü hesabı
- Tez No: 32841
 - Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET S.B. Ankara Hastanesi Göz Kliniği 'nde Mart 1991 ile Aralık 92 tarihleri arasında planlanmış ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ve arka kamara göziçi lens implantasyomı yapılan ve preoperatif aksiyel uzunluğu 24.50mm'den büyük 98 hastanın 98 gözü incelendi. Çalışma kapsamına alman hastalar operasyon sırasında komplikasyon görülmeyen ve postoperatif görme keskinliği 0.5 ve üzeri olanlar arasından seçildi.Bütün gözlerin preoperatif kornea kırma gücü ile aksiyel uzunlukları ölçüldü. SRK II. formülünde üretici firmaların önerdikleri A-sabitleri kullanılarak emetropik göziçi lens gücü hesaplandı.Postoperatif uzun dönemdeki (ortalama 4.7 ay) görme keskinlikleri ve refraksiyon değerleri incelendi. 57 gözde(%58.17) 1.00 D'den düşük, 83 gözde(%84.70) 2.00 D'den düşük mutlak refiraktif hata(absolute error) saptandı. SRK II formülünün aksiyel miyoplardaki ortalama hesap hatası (mean absolute error) 1.16 D+- 0.78SD* olarak buîundu.SRK II formülündeki A-sabitinin farklı cerrahi birimler için modifiye edilebileceği özelliğinden yararlanarak 3 tip lens için kendi A- sabiti değerlerimizi hesapladık. * '.Standart sapma.
Özet (Çeviri)
-4-9- SUMMARY Planned extracapsular cataract extraction and posterior chamber intraocular lens implantation were performed on 98 eyes of 98 patients with preoperatif axial lengths >24.50mm at the department of ophthalmology of the State Hospital of Ankara.All cases included in the study had no peroperative complications and postoperative visual acquity was at least O.S.The corneal refractive power and the axial lengths were measured preoperatively, and emmetropic intraocular lens power calculations were made using the SRK II fbrmuIa.Long- term(mean 4.7 months) visual acquities and refractions were noted postoperatively. The absolute refractive error was