Tavşanlarda yapılan derin sklerektomide farklı implant materyallerinin karşılaştıırılması
The comparison of different implant materials in the deep sclerectomy surgery of the rabbits
  1. Tez No: 118876
  2. Yazar: KUBİLAY GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KUDDİSİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Glokomda cerrahi başarıyı artırmak ve komplikasyonları en aza indirmeye yönelik sürekli bir arayış mevcuttur. Non-penetran glokom cerrahisinde halen absorbe olan ve olmayan implantlar kullanılarak gelişebilecek komplikasyonlar en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Ancak bu implantların temin edilmesinde karşılaşılan güçlükler ve maliyetinin yüksek oluşu, bizi daha kolay ve ucuz olarak elde edilebilen materyalleri aramaya şevketti. Erciyes Üniversitesi Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi'nde yaptığımız çalışmada toplam 15 tavşanın 30 gözünde Derin Sklerektomi uygulanıp, implant olarak absorbe olan ( 2/0 Kromik Katgüt ve 2/0 Vicryl ) ve absorbe olmayan ( Kopolimer-etafilcon ve Silikon ) materyaller kullanıldı. 20. gün, l.ay ve 2. ay sonunda gözler enüklee edilip histopatolojik olarak incelendi. Katgüt ile daha fazla olmak üzere absorbe olan grupta skleral flep altında yoğun doku cevabı, lenfosit infiltrasyonu, yabancı cisim dev hücresi ve fibrozis görüldü. Absorbe olmayan gruptaki kopolimer'de lenfosit infiltrasyonu, fibrozis ve yabancı cisim dev hücresine rastlanmazken silikon' da sadece seyrek mononükleer hücre cevabı görüldü. Bu değerlendirmeler ışığında katgüt ve vicryl' in derin sklerektomi ameliyatında implant olarak kullanımının uygun olmayacağı, ancak kopolimer ve silikon'un etkili ve faydalı olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı. 57 k
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the glaucoma surgery, there are continuous researchs for being succesfull and decreasing the complications. Absorbable and non-absorbable implants were used for decreasing complications in the non-penetran glaucoma surgery. But, the difficulties in assuring these implants and because of their high costs made us to search cheaper and more accessible materials. In our study, at University of Erciyes Experimental and Clinic Research Center, 30 eyes of 15 rabbits are operated with Deep Sclerectomy,and as implants, absorbable (2/0 cromic catgut and 2/0 vicryl) and non-absorbable (copolimer-etafilcon and silicon) materials were used. These eyes were enucleated on 20 th day, 30 th day and 60 th day, and after surgery the specimens were examined histopathologically. Under the scleral flep,dense tissue reactions,lymphocyte infiltration, foreign body giant cells, and fibrozis were seen more dense in the group of catgut then the other absorbable group. In copolimer from non-absorbable group, there were no lymphocyte infiltration, fibrozis and foreign body giant cells, but in silicon,there was only mononucleer cell reaction. It was concluded that, m the deep sclerectomy surgery, catgut and vicryl weren't appropriate as implants, but copolimer and silicon were effective and useful.