Tiroid oftalmopatili olgularda tip I ve II HLA dağılımı
- Tez No: 118875
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DESTAN NİL KULAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
7.0ZET: Bu çalışmada tiroit oftalmopatisi olan ve olmayan olgularda HLA klas I ve II antijenlerinin dağılımını ve aralarındaki potansiyel bağlantıyı araştırmak amaçlandı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniği oküloplastik biriminde Graves hastalığı tanısı konulan olgular oftalmopatili. oftalmopatisiz, herhangi bir göz ve sistemik hastalığı olmayan kontrol grubu olmak üzere onbeşer kişilik üç gruba ayrıldı. Oftalmopati kriteri olarak proptozisin >19mm veya her iki göz arasındaki Hertel ekzoftalmometre ölçümünde 3mnrlik bir fark olması, diplopinin, kapak retraksiyonunun ve ekstraoküler kaslarda kalınlaşmanın olması olarak kabul edildi. Oftalmopatinin olmama kriteri olarak propitozisin
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to determine the HLA class I and II antigen dislrubition in cases with and without thyroid ophtalmopathy and to investigate the potential realtionship between them. The cases who admitted to A. University Faculty of Medicine, Oculoplastic departement of Ophtalmology with Graves disease were divided into three groups coutaining 15 cases with thyroid ophtalmopathy, 15 cases without thyroid ophtalmopathy and healthy controls. The criterias of ophtalmophathy were: proptosis >19 mm or >3 mm difference between two eyes in the measurement of Hertel exophtalmometer, diplopia, eyelied retraction and thickness of extraoculer muscles. Proptosis