Pterjium etiyopatogenezinde HSV ve P-53, BCL-2'nin rolü
- Tez No: 118883
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESLİHAN ASTAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
41 ÖZET Bu çalışmada pterjium olgularının p53, Bcl-2 genleri ile HSV ve HPV virüsleri ile ilişkisini araştırmak, etiyopatogenezdeki rolünü tespit ve nüksteki rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla 23 pterjium ve 10 normal konjonktiva dokusu üzerinde immünohistokimyasal yöntem uygulanmıştır. Ayrıca pterjium olguları ve normal bireylerde göz yaşı fonksiyon testleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY In this study, we aimed to investigate the relationship between p53, Bcl-2 genes, HSV, HPV viruses and the cases with pterygium, to determine the role in etiopathogenesis and recurrences. Immunohistochemical analysis were applied on 23 pterygium and 10 normal conjunctival tissue. In addition, tear film function tests of cases with pterygium and normal controls were evaluated.