Primer ve nüks pterjium tedavisinde yüzeyel lameller eksizyon+bare sklera, soyma+bare sklera ve soyma+bare sklera ile kombine eximer laser PTK'nın nüks ve komplikasyonlar açısından karşılaştırılması
A comparison of superficial lamellar excision+bare sclera, peeling+bare sclera and peeling+bare sclera combined with excimer laser PTK techniques by means of recurrence rates and complications in the treatment of .....
- Tez No: 59976
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET M.Ö.3000 yıllarında tanımlanan ve tedavi edilmeye çalışılan pterjum, günümüzde birçok araştırmacı tarafından çeşitli cerrahi ve kombine tekniklerle tedavi edilmeye çalışılmaktadır. 1995-1997 yıllarında yapılan bu çalışmada 125 primer ve nüks pterjium olgusu rastgele 3 gruba ayrılmış ve Grup I'e (20 primer, 10 nüks) la meller keratektomi ve bare sklera, Grup H'ye (52 primer, 18 nüks) soyma ve bare sklera, Grup IH'e (10 primer, 15 nüks) soyma ve bare sklera ile kombine eximer laser PTK tedavileri uygulanmıştır. Vakalar postoperatif dönemde nüks ve komplikasyonlar açısından ortalama 11. ay takip edilmiş ve sonuçları karşı- laştırılmıştır. Postoperatif takiplerde primer pterjium olgularında nüks oranı Grup I, II ve III' de sırasıyla %45, %11.6, %0, nüks pterjiumda %60, %22.2, %6.6 bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Comparison of Superficial Lamellar Excision + Bare Sclera, Peeling + Bare Sclera And Peeling + Bare Sclera Combined With Excimer Laser PTK Techniques By Means Of Recurrence Rates And Complications in The Treatment Of Primary And Recurrent Pterygium: Pterygium, defined and tried to treat since 3000s B.C., is also currently tried to treat with various surgical and combined techniques by several surgeons. In this study, between 1995 and 1997, 125 primary and recurrent pterygium cases were divided into three groups randomly and lamellar keratectomy + bare sclera used in Group I (20 primary, 10 recurrent), peeling + bare sclera used in Group II (52 primary, 18 recurrent) and peeling + bare sclera combined with excimer laser PTK technique used in Group III (10 primary, 15 recurrent). Patients were followed up mean 11 months by means of recurrence rates and complications postoperatively. Postoperatively, recurrence rates in Groups I, II and III were 45%, 11.6% and 0% in primary pterygiums and 60%, 22.2% and 6.6% in recurrent pterygiums respectively.