Angle II. sınıf I. bölüm vakaların tedavilerinde aktivatör ve aktivatör headger aparetlerinin diş-çene-yüz sistemi üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalarının incelenmesi
- Tez No: 118891
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
71 VII. ÖZET Bu çalışmada amacımız iskeletsel II. sınıf kapanış bozukluğu gös teren, karışık dişlenme dönemindeki vakaların, aktivatör ve high-pull head gear +aktivatör apareyleri ile yapılan tedavileri sonucunda, diş-çene-yüz sistemi üzerinde vertikal,sagittal yönde oluşan, dişsel ve iskeletsel değişik likleri karşılaştırarak incelemektir. Çalışmada, tedavi grubunu teşkil eden 19 aktivatör ve 20 high- pull headgear+ aktivatör vakasının tedavi öncesinde ve sonrasında, 19 kon trol vakasının ise bir yıllık kontrol süresinin başında ve sonunda alınan pro fil uzak röntgen resimleri üzerinde yapılan 9 açısal ve 16 çizgisel ölçümden yararlanılmıştır. Ölçülen parametrelerde cinsiyete bağlı.istatistiksel açıdan anlam lı fark olmadığı tespit edildiğinden, değerlendirmelerde cinsiyet ayrımı yapılmamıştır. Tedavi ve kontrol başlangıcındaki yaş ortalaması, aktivatör gru bunda 9.86 yıl, high-pull headgear + aktivatör grubunda 9.79 yıl, kontrol grubunda ise 10.12 yıldır. İncelenen hasta gruplarında aynı hastaya ait tedavi ve kontrol öncesi-sonrası değerler arasındaki yıllık farkların istatistiksel önemi72 Wilcoxon testi ile, gruplar arasındaki yıllık farkların istatistiksel önemi ise Mann Whitney“U”testi ile belirlenmiştir. Kontrol grubu ile yapılan karşı laştırmalar ile, büyüme ve gelişimin rolü olmaksızın apareylerin etkilerinin belirlenebilmesi sağlanmıştır. Uyguladığımız 2 tedavi yöntemi sonucunda istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilen parametreleri kısaca şöyle özetleyebiliriz: - Aktivatör tedavisi etkisiyle: İskeletsel olarak kondilde ve pogo- nionda ileriye doğru hareket, ANB açısında küçülme, S-N, Go-Me, Ans-Me ve N-Me uzunluklarında artış; dişsel olarak üst kesici dişlerde ret- rüzyon, alt ve üst kesici dişler arasındaki açıda artış ve alt azılarda mezi- ale doğru hareket görülmüştür. - High-pull headgear+ aktivatör tedavisi etkisiyle: İskeletsel ola rak, SNA ve ANB açılarında azalma, pogonionda aşağıya doğru bir hare ket; dişsel olarak, üst kesici dişlerde retrüzyon, alt ve üst kesiciler arasın daki açıda ise artış gözlenmiştir. - İki tedavi yöntemi birbirleriyle karşılaştırıldığında: İskeletsel olarak, pogonionun dikey ve sagittal, kondilin dikey hareketlerinde; dişsel olarak, alt kesici eksen eğiminde, üst ve alt azının ön-arka yön hareketle rinde istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY The purpose of this investigation is to compare and study the ver tical and sagittal changes on dentofacial and skeletal systems, as the result of treatments with activator and high-pull headgear+ activator appliances in skletal Class II mixed dentition cases. The investigation is based on 9 angular and 16 linear measurements obtained from cephalograms of three groups; taken before, and after treatment, in the two treatment groups, one consisting of 19 activator and the other of 20 high-pull headgear + activator cases, and before and after a one year period in a control group of 19 cases. Since any statistically significant sex related differences have not been found in the measured parameters, sex differentiation has not been made in evaluating them. The average ages at the beginning of the treatment and of the control periods are 9.86 years for the activator group, 9.79 years for the high-pull headgear + activator group, 10.12 years for the control group. In the studied groups, the statistical significance of the annual rates of change between before and after treatment values of each patient is specified by the Wilcoxon test and that of the inter-group by the Mann74 Whitney“U”test. Through comparisons made with the control group, the effects of the appliances can be specified independent of growth and development. As a result of the two treatment methods applied, statistically significant parameters can be summarized as follows: - With the activator treatment: Skeletally a forward movement of the condylion and of the pogonion, a reduction of the ANB angle, and an increase in lengths of S-N, Go-Me, Ans-Me and N-Me; dentally a retrusion in the upper incisors, an increase in the interincisal angle and a mesial movement in lower molars, have been observed. - With the high-pull headgear activator treatment: Skeletally a reduction in the SNA and ANB angles, a downward movement of the pogonion; dentally a retrusion in the upper incisors, and an increase in the interincisal angle have been observed. -By comparing the two treatment methods, statistically significant differences have been found: Skeletally in vertical and sagittal movements of the pogonion, and in vertical movement of the condylion; dentally in the lower incisors' axial inclination and in mesio-distal movements of the upper and lower molars.