Herpes simplex tip-1 antikorlarının araştırılmasında ELISA yönteminin uygulanması
  1. Tez No: 118892
  2. Yazar: SUZAN ADIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. O. ŞADİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Vero (Afrika yeşil maymun böbreği) devamlı hücre kültüründe Herpes simplex tip- 1 (HSV-1) Mayo 1840 susunun üretilmesi ile elde edilen antijenlerle hazırlanan Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA),209 serumda anti-HSV-1 Immunglobulin G araştırılmasında kullanılmıştır.Bu çalışmada kullanılan immunoreaktanlardan sadece katı faz,peroksidazla işaretli anti-human IgG konjugat ve OPD substratı piyasadan sağlanmıştır.Mikronötralizasyon testi ile 1/2 sulandırımda negatif sonuç veren serumlar, ELISA testi için, negatif kontrol olarak seçilmiştir.Negatif kontrol serumlarının ortalama optik densite (OD) farkı 0.102, pozitif kontrol serumlarının ortalama OD farkı 0.448 olarak saptanmıştır.Her mikro ELISA plağında yer alan pozitif kontrol serumu dilusyonlarından (1/25 den 1/3200 e 2nin basamakları) elde edilen veriler yardımıyla standardizasyon eğrisi çizilmiştir. Bu eğri aracılığıyla serumlardaki anti-HSV-1 IgG içeriği kantitatif olarak ELISA ÜNİTESİ (EU) cinsinden değerlendirilmiştir.Bulunan cut-off değeri (0.224) 45 EU olarak belirlenmiştir.Çalışmamızda ELİSA testini uyguladığımız 209 serumun 12 tanesi (%5.8) anti-HSV-1 IgG açısından negatif, 197 si (%94.2) pozitif bulunmuştur. Ayrıca, ELISA ile test edilenlerden 92 serum Melotest HSV-1 IgG (İspanya) ticari ELISA testi ile sınanmıştır. Hazırladığımız ELISA testinde 81 serum (%88.0), Melotest'de ise 86 serum (%93.5) pozitif reaksiyon vermiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre ELISA testinin duyarlılığı (%94), doğruluğu (%94) ve özgüllüğü (%IÜ0) hesaplanmıştır.Hazırladığımız ELISA testinin ticarî kitlere göre daha ucuz olmasıyla birlikte.rutin çalışmalarda kullanılabilecek kadar pratik olduğu gözlenmiştir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) prepared by antigens that were obtained by growing Herpes simplex type 1 (HSV-1) Mayo 1840 strain in the cell culture of Vero 'African green monkey kidney) has been used in searching for anti HSV-1 immunoglobulin G [IgG) in 209 sera. Of the immunoreactants that has been used in this study, only anti human IgG :onjugate, substrate (OPD) and solid phase has been obtained from the market. The control sera.vhich were used in the ELISA test has been chosen by microncutralisation test. The sera which lad negative results in 1/2 dilution were chosen as negative controls. The average optic density 'OD) difference of the negative controls was found to be 0.102, whereas in the positive control ;cra the average optic density difference was found to be 0.448. By the data that were obtained from positive control sera dilutions, which were on each micro ELISA plate (from 1/25 up to 1/3200 division in to two) standardization curve was drawn. By using this curve the content of inti HSV-1 IgG in the sera have been evaluated as ELISA UNIT (EU) quantitatively. The )btained cut -off value (0.224) has been established as 45EU. The titrations above this value vere considered positive. In our study, of the 209 sera that were subjected to the ELISA test, 12 5.8%) were anti HSV-1 IgG negative and 197 (94.2%) were positive. Furthermore, 92 sera that verc tested by ELISA were also tested by Melotest HSV-1 Ig G (Melotec, Spain) which is a :ommcrcial ELISA test. The 81 (88.0%) sera showed positive reaction in the in house ELISA est whereas 86 sera showed 93.5% positive reaction with Melotest. According to the obtained csults it has been calculated that the ELISA test is 94% sensitive, 94% reliable and 100%.pecific. Besides this the in house ELISA test is cheaper than the commercial kits also it has.»ecu observed that it is practical to be used in routine studies. 49