Küre dağları doğu kesiminin bitki coğrafyası
The East parts of Küre mountains vegetation geography
- Tez No: 135264
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUTLU GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
oz İnceleme sahası Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz bölümü içinde yer alır. Batıda Daday- Devrekani- İnebolu karayolu, doğuda Çanakçı deresi, Göl dağı, Kavaklı dağı ve Darıözü deresinin Gökırmak vadisi ile birleştiği kesim boyunca kuzeydoğu- güneybatı istikametinde çizilen hattın batısı, güneyde Gökırmak vadisi ile sınırlı olan inceleme sahasını kuzeyden Karadeniz çevreler. İnceleme sahasında Türk ve yabancı bilim insanları tarafından botanik ve ormancılık alanında araştırmalar yapılmış ve bazı eserler verilmiş olmakla beraber, bu çalışmalardan hiç birisi bölgedeki bitki topluluklarının coğrafi dağılış özelliklerini ortaya koymamıştır. Bu nedenle Küre dağlarının doğu kesiminin bitki örtüsü ayrıntılı olarak ilk defa tarafımızdan ele alınmıştır. Arazi çalışmaları sırasında, özellikle dağlık kütleler üzerinden kuzey- güney yönünde geçilerek bitki numuneleri toplanmıştır. Toplanan numunelerin teşhisi ile bitki türlerinin dağılışı açıklanmaya çalışılmıştır. ABSTRACT The investigation field is located in the West Black-Sea part of Black- Sea area. It is occupied by Daday-Devrekani-İnebolu Road in the West, in the East Çanakçı brook, Göl and Kavaklı mountains and the brook of Darıözü where Gökırmak brook is united. The investigation field is surrounded by Gökırmak's valley in the south and Black- Sea in the north. Although some literature are provided by the Turkish and foreigner scientist concerning botany and forest in the investigation field, none of these literature have explored the plant associations characteristics of geographical distribution. For this reason, for the first time, the east parts of Küre mountains Vegetation cover is investigated in details by us. During the filed work, plant samples were collected particularly, in the areas of the north-south, passing maintains areas. The identification of collected samples and the distribution of plant species were tried to explore. Ill
Özet (Çeviri)