Analysis of low-density internal flows using the direct simulation Monte Carlo Method
Düşük yoğunluklu iç akışların Monte Carlo doğrudan benzetişim yöntemi ile analizi
- Tez No: 119312
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEVDET ÇELENLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
DÜŞÜK YOĞUNLUKLU İÇ AKIŞLARIN MONTE CARLO DOĞRUDAN BENZETİŞİM YÖNTEMİ İLE ANALİZİ Ilgaz, Murat Yüksek Lisans Tezi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Cevdet Çelenligil Temmuz 2002, 88 sayfa. Bu tezde, parallel-plaka kanallardaki düşük yoğunluklu akışlar Monte Carlo doğrudan benzetişim yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Başlangıçta, Monte Carlo doğrudan benzetişim bilgisayar kodlarının doğruluğunu kanıtlamak için düz bir plakaya belirli bir hücum açısıyla gelen hipersonik seyrekleştirilmiş akışların benzetişimi yapılmıştır. Hesaplanan sonuçlar ve daha önceki bir çalışmanın sonuçlan çok iyi uyum göstererek tüm tezde kullanılan bu kodların güvenilirliğini göstermiştir. Daha sonra, bazı iç akış deneme şekilleri incelenmiş ve hesaplanan ve teorik değerler arasında mükemmel bir uyum elde edilmiştir. Son olarak, paralel-plaka kanallardaki düşük yoğunluklu boğulmuş akışların benzetişimi yapılmıştır. Çeşitli geçiş akışları için hesaplamalar gerçekleştirilmiş ve sonuçlar hesaplanan akış alan nicelikleri, duvar basınçları ve boşaltım katsayıları için gösterilmiştir. Mevcut deneysel verilerle karşılaştırmalar yapılmış ve çözümlerietkileyen fiziksel ve sayısal faktörler tartışılmıştır. Bu çalışmada, yoğunluk değişimleri küçük olan“Neredeyse Sıkıştınlamaz”seyrekleştirilmiş kanal akışları için ayrı hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Bu tezde gerçekleştirilen benzetişimler, Monte Carlo doğrudan benzetişim yöntemi kullanılarak yapılan benzetişimlerin serbest-moleküler limitten laminar akış rejimlerine kadar olan geçiş akışları için çok uygun olduğunu, ancak türbülanslı kanal akış benzetişimleri için bugünkü bilgisayar kaynaklarıyla mümkün olmadığını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Monte Carlo doğrudan benzetişim, düşük yoğunluklu akışlar, boğulmuş akışlar, iç akışlar. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF LOW-DENSITY INTERNAL FLOWS USING THE DIRECT SIMULATION MONTE CARLO METHOD Ilgaz, Murat M.S., Department of Aerospace Engineering Supervisor: Prof. Dr. M. Cevdet Çelenligil July 2002, 88 pages. In this thesis, low-density flows in parallel-plate channels have been studied using the direct simulation Monte Carlo technique. At the beginning, a hypersonic rarefied flow about a plate at incidence is simulated to verify the DSMC computer codes. The calculated results are found to be in very good agreement with those of a previous research building confidence of these codes, which are used throughout the thesis. Then, some preliminary internal flow test-case configurations are investigated, and excellent agreement is obtained between the calculated and theoretical results. Finally, low-density choked flows in parallel-plate channels are simulated. Calculations are performed for various transitional flows, and results are presented for the computed flowfield quantities, wall pressures and discharge coefficients. Comparisons are made with the available experimental data, and the physical and numerical factors which affect the solutions iiiare discussed. In this study, separate calculations are performed for the“nearly-incompressible”rarefied channel flows in which density variations are small. The simulations performed in this thesis indicate that the DSMC simulations are well suited for determining transitional flows from free-molecule limit to laminar flow regime, but become prohibitive for turbulent channel flow simulations with today's computer capabilities. Keywords : Direct simulation Monte Carlo, low-density flows, choked flows, internal flows. IV