Critical process determination performance measurement and improvement studies in a health-care organization
Bir sağlık kuruluşunda kritik süreç belirleme, performans ölçümü ve iyileştirme çalışmaları
  1. Tez No: 119384
  2. Yazar: İLKE KARZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAATÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
oz BİR SAĞLIK KURULUŞUNDA KRİTİK SÜREÇ BELİRLEME, PERFORMANS ÖLÇÜMÜ VE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI KARZEK,İlke Yüksek Lisans, Endüstri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ömer SAATÇİOĞLU Nisan 2002, 206 sayfa Ülkemiz sağlık hizmetlerinin mevcut durumu ve dünyanın geldiği nokta itibarıyla, sağlık hizmetlerinde yeniden yapılanma zorunluluğu artık sıkça telafuz edilen bir kavram haline gelmiştir. Sağlık kuruluşlarına istenilen niteliklerin kazandırılmasında, karmaşık ve dinamik yapıları düşünüldüğünde süreç yönetimi anlayışı doğrultusunda gerçekleştirilecek iyileştirme ve yeniden yapılandırma çalışmaları en çok faydayı sağlayacaktır. Bununla birlikte bilimsel yöntemlerin kullanılması ile de yapılacak olan iyileştirme çalışmalarından en fazla yarar sağlamak mümkün olacaktır. Bu tezde, bir 1. derece sağlık kuruluşunda süreç yönetimi yaklaşımı ile yeniden yapılandırma çalışmaları hayata geçirilmeye çalışılmıştır. Öncelikle kuruluş özelliklerine uygun olacak şekilde çalışmalarda izlenecek metodoloji ortaya konulmuştur. Kritik süreçlere odaklanma, süreçlerin tanımlanması, performans ölçümü ve iyileştirme çalışmalarını içeren bu metodoloji benzer yapıdaki sağlık ve diğer servis sektöründeki kuruluşlarca da kolaylıkla uygulanabilinecek niteliktedir. Daha sonra da bu metodoloji doğrultusunda hastanenin kritik süreçleri belirlenmiş, hastanenin ilaç aktiviteleri ve ameliyat aktiviteleri ile ilgili olarak ele alman 2 süreç içerisinde süreç haritası çıkartma ve performans ölçümü konularında çalışmalaryapılmış ve gerek görülen iş mekanizmalarında iyileştirme çalışmaları yürütülmüştür. Performans kriterlerinin belirlenmesinde süreç grupları içerisinde bir fikir birliği oluşturabilmek amacı ile Analytic Hierarchy Procesş(AHP) çok kriterli karar verme tekniği kullanılmıştır. Hastanenin ilaç işleri ile ilgili olan birinci süreç içerisinde süreç grubu ile birlikte çeşitli iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Bu iyileştirmelerde çoğunlukla toplam kalite yönetimi tekniklerinden ve ölçümlerle elde edilen verilerden faydalanılmıştır. Ameliyat işleri ile ilgili olan diğer süreçte ise ameliyatların planlanması işlemi yeniden tasarlanmıştır. Matematiksel programlama tekniği ile ameliyathanenin en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak şekilde bir ameliyat planlama sistemi geliştirilmiştir. Anahtar kelimeler : Süreç yönetimi, kritik süreçlerin seçimi, performans ölçümü, AHP, yeniden yapılandırma, ameliyathane çizelgelemesi. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CRITICAL PROCESS DETERMINATION, PERFORMANCE MEASUREMENT AND IMPROVEMENT STUDIES IN A HEALTH-CARE ORGANIZATION KARZEK İlke M.Sc, Department of Industrial Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ömer SAATÇİO?LU April 2002, 206 pages The present situation of health-care services in Turkey in comparison to the point where the outside world has come to, has forced to concept of reorganization need in health-care services to be continuously recalled. In order to equip the health-care organizations with the required qualities, considering their dynamic structure, improvement and redesigning studies in the direction of concept of process management will prove to be the most useful. Within this, when scientific methods are used during the studies, only then it will be possible to benefit the most. In this thesis, attempt has been made in order to put restructuring studies into practice in a health-care organization using process management techniques. Firstly the methodology to follow in the studies has been determined so that it coincides with the characteristics of the organization. This methodology, including the studies of focusing onto the critical processes, description of the processes, performance measurement and improvements, is of a structure to be easily applied by morganizations in health-care or other service sectors having similar characteristics. Later, the critical processes of the hospital were determined and in two processes, related to the medicine and surgery activities of the hospital, studies in topics like drawing process maps and performance measurement have been done and improvement studies in work mechanisms where necessary have been carried out. In determination of the performance criteria, the Analytic Hierarchy Process(AHP) has been used in order to obtain the consensus in the process teams. Several improvements were realized with the process team in the first process study making use of total quality management techniques and the data obtained through measurements. In the other process which is related to carrying out the operations, operation planning activity was re-designed. An operation scheduling process was designed using mathematical programming so that it may be possible to benefit from the operation hall at the maximum level. Key words : process management, determination of critical processes, performance measurement, AHP, re-engineering, operating-hall scheduling. IV