Design of pretreatment plants for wastewaters prior to marine discharges
Deniz deşarjları öncesinde atık su ön arıtma tesislerinin dizaynı
  1. Tez No: 119541
  2. Yazar: TANSEL ÖZERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Atıksuların arıtımı, çevre mühendisliği alanında gerçekleştirilen temel uygulamalardan biridir. Arıtma sisteminin seçiminde, aha ortamın özellikleri ve standartları, atıksuyun özellikleri, ekonomik ve finansal faktörler, hidrolik özellikler gibi belirleyici unsurlar göz önünde tutulur. Son yıllarda, bilhassa işletim kolaylığı ve basitliği ile atıksular için uygun bir arıtma ve bertaraf yöntemi olarak uygulanan önarıtma ve deniz deşarj sistemleri, kentsel atıksu problemlerine olumlu yaklaşımlar getirmektedir. Bu tür sistemlerin tasarımında klasik tekniklerin kullanımı, zaman problemi doğurmakta, ayrıca sistemin proje süresince ne gibi durumlarla karşılaşabileceği kestirilememektedir. Özellikle bilgisayar teknolojisinin bu kademede devreye girmesi ile yukarıda bahsedilen aksaklıklar büyük ölçüde giderilmiş ve tasarım problemleri daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde çözümlenmiştir. Bu çalışma kapsamında hazırlanan bir bilgisayar programı ile atıksu önarıtma ve deniz deşarj sisteminin tasarımı amaçlanmış ve tesisin çeşitli koşullara göre simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Programın yazımında Visual Basic 6.0 dili kullanılmış, ve VBA (Visual Basic for Applications) ile VS (Visual Scripting) nesnelerinden faydalanılmıştır. Diğer özellikleri ve açık kaynak kodları EKLER kısmında verilen program, 5771 kod sarın ile oluşturulmuştur. wOüÖnarıtma ve deniz deşarj sistemlerinin tasarımı için hazırlanan bu programı iki ana bölümde incelemek mümkündür. Bu bölümleri Dizayn Prosesi ve Simülasyon Prosesi şeklinde sıralayabiliriz. Dizayn prosesi, kullanıcının girmiş olduğu çeşitli datalar ile bir atıksu önarıtma ve deniz deşarj sisteminin tasarımını gerçekleştirirken; simülasyon prosesi, dizayn edilen tesisin belirli sınırlar altında üretilen saatlik atıksu debi salınımlarına göre, hidrolik açıdan analizini ortaya koymaktadır. Program, kurulumu sırasında beraberinde gelen örnek projeler sayesinde kullanıcının çok kısa bir süre içerisinde alışmasını sağlamakta ve ayrıca, dizayn ve simülasyon prosesleri için girilmesi gereken değerler konusunda da aydınlatıcı olmaktadır. Bununla beraber görsel arabirimi açısından klasik Windows uygulamalarını temel alan bu program, her düzeyde kullanıcıya hitap edebilmektedir. Son olarak, programa eklenen bir link sayesinde internet üzerinden güncelleştirmeleri ve yeni sürümleri elde etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Designing of wastewater treatment plant is a complicated and troublesome event in environmental engineering field. The complexity increases in proportion to the number of design parameters and hydraulic equations. However, solving these equations with hand calculation requires a lot of time, and in many cases, this cannot be accomplished well. In this thesis, the main goal was to computerize the design of a wastewater treatment plant. By implementing this goal, a design program, Pretreatment Designer, was created.