A Study on the indirect tensile fatigue behaviour of asphalt concrete with polyolefin additive
Katkılı asfalt betonunun indirekt çekme yorulmasının incelenmesi
  1. Tez No: 119542
  2. Yazar: NAZLI İKBAL AYALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUÇAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
V ÖZET Son yıllarda trafik hacminin artması ve çevre koşullarının olumsuz etkileri, esnek üstyapı kaplamalarında çatlaklar, tekerlek izleri ve yüzeyde malzeme kaybı gibi bozulmaların oluşmasına neden olmaktadır. Bu bozulmaları önleyebilmek için bittim bazı polimerlerle, karışımlar ise bazı katkılarla modifiye edilerek esnek üstyapının performansı artırılmaya çalışılmaktadır. Modifiye bitüm ve katkı maddelerinin kalıcı deformasyonla birlikte düşük ısı çatlakları, yorulma, soyulma ve yaşlanmaya karşı etkili olduğu görülmektedir. Bu etki, asfalt betonunun yüksek sıcaklıklardaki rijitliğini arttırarak kalıcı deformasyonları azaltmak ve yol üst yapısını yorulma ömrünü arttırmak şeklinde olmaktadır. Bu çalışmada, karışıma piastomer tip polymer katkı ilavesiyle asfalt betonunun yorulma davranışına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. UMATTA test ekipmanı kullanılarak asfalt numunelerine tekrarlı yük altında indirekt çekme deneyi uygulanmış, katkı kullanımının yorulma davranışına etkisi gözlenmiştir. Öncelikle Marshall metoduna göre hazırlanan 18 numunenin yardımıyla optimum bitüm içeriği belirlenmiştir. Daha sonra agrega ağırlığınca farklı katkı oranlarına sahip (0, 0.4, 0.5, 0.6 and 0.7%) 15 numunenin stabilite ve akma değerleri incelenmiştir. 45 numune de UMATTA indirekt çekme deneyinde kullanılmıştır. En son adımda 35 numune indirekt çekme gerilmelerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır.VI Katkının asfalt betonu üzerindeki etkileri stabilite, akma, kalıcı deformasyon ve indirekt çekme gerilmesi grafikleriyle değerlendirilmiştir. Polymer katkı kullanımının, katkısız numunelere görç Marshall stabilite değerlerini 16-24% oranında arttırdığı gözlenmiştir. Kalıcı deformasyonların da 23- 44% oranında azaldığı görülmektedir. Polyolefin katkı, indirekt çekme gerilmelerini de 16% arttırmıştır. Ancak katkı kullanımının esneklik modülüne olan etkisi üzerinde bir değerlendirme yapılması mümkün olmamıştır. Bu bulgular sonucunda 0.6% polyolefin katkı kullanımının karışım performansına en olumlu etkiyi sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. T C YÜKSEKÖĞRETİM KOTÜLU DOKÜMANTASYON M&KSZİ
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Increases in traffic volumes and detrimental effects of environmental conditions cause distresses in the flexible pavements like cracking, rutting and raveling. To prevent such distresses, bitumen is modified with some polymers or the mixture is modified by some additives in order to increase the service life of the pavements. Modified bitumen and the additives are effective on not only the permanent deformations but on low temperature cracking, fatigue, stripping and aging. This effect is to increase the stiffness of the asphalt concrete at high temperatures in order to decrease the permanent deformation and to increase the fatigue life of the pavements. In this study, by addition of plastomer type polymer additive, it was intended to investigate the effect on the fatigue behaviour of asphalt concrete. UMATTA testing apparatus was used for the repeated load indirect tensile test and the effects of the additive on the fatigue behaviour was observed. First, the optimum bitumen content of the asphalt concrete mixture to be used in the study was determined by Marshall Method. Then, the stability and flow values of the 15 specimens having different additive contents by weight of aggregate (0, 0.4, 0.5, 0.6 and 0.7%) were assessed. 45 asphalt specimens were used for the UMATTA repeated load indirect tensile tests. At the last step, 35 specimens were prepared to investigate the indirect tensile strengths of the asphalt concrete. The effects of the additive on the asphalt concrete were evaluated by the help of stability, flow, permanent deformation and indirect tensile strength graphs.IV The use of polymer additive increased the stability value by % 16-24 with respect to the specimens without additive. It was observed that the permanent deformations were decreased by 23-44%. Polyolefin additive increased the indirect tensile strengths by 16%. However, it was not possible to evaluate the effects of the use of additive on resilient modulus pf asphalt concrete. In consequence of these findings, it was concluded that the satisfactory performance would be obtained by the use of 0.6% polyolefin additive content.