Yüksek binalar için taşıyıcı sistemlerin araştırılması, çelik taşıyıcı sistemlerin Türkiye koşullarında uygunluğu ve yapılabilirliğinin irdelenmesi
The Investigation of structural systems for high rise buildings and the examination of suitability and feasibility of steel structural systems in Turkey's conditions
  1. Tez No: 119558
  2. Yazar: ZAFER KÖKÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
IV ÖZET Günümüzde, yüksek binalar gelişimini hızla sürdürmektedir. Özellikle son yıllarda Asya ülkelerinde yapımları artan bu binaların taşıyıcı sistemleri çelik, betonarme veya kompozit malzemenin kullanıldığı sistemler ile tasarlanmaktadır. Gelişmiş ülkelerdeki yüksek yapıların taşıyıcı sistemleri incelendiğinde çelik malzemenin, betonarmeye oranla çok daha fazla kullanıldığı görülmektedir. Ancak deprem kuşağında bulunan Türkiye'de çeliğin kullanımı özellikle taşıyıcı sistem malzemesi olarak gelişmiş ülkelere oranla oldukça gerilerde kalmaktadır. Bu çalışmada incelenen çeşitli örneklerin taşıyıcı sistemleri değerlendirilerek, özellikle yüksek yapılar için malzemeye bağlı en uygun taşıyıcı sistemin araştırılması ve çelik taşıyıcı sistemlerin Türkiye ve günümüz koşullarında yüksek yapılarda uygulanabilme olanağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, tez kapsamında birinci bölümde, genel bir giriş yapılarak konu tanıtılmış, amaçlar, kapsam ve çalışmada kullanılan yöntemler anlatılmıştır. İkinci bölümde yüksek bina tanımı, yüksek binaların tarihsel süreç içerisinde, günümüzde ve gelecekteki gelişimleri tanıtılmıştır. Yüksek binalarda taşıyıcı sistem seçimi, tasarımı ve bu sistemler ile ilgili detaylı bilgilendirme üçüncü bölüm içerisinde verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Türkiye'de yüksek yapılarda taşıyıcı sistem seçimini etkileyen kriterler belirlenmiş ve bu kriterlere bağlı olarak, önceden belirlenmiş olan çeşitli yüksek yapılatın ayrıntılı incelemeleri yapılmıştır.V Beşinci bölümde, dördüncü bölüm kapsamında incelemesi yapılmış olan yapıların ortaya konan belirli bir değerlendirme yöntemi aracılığı ile puanlandırılması yapılmıştır. Bu sayede Türkiye koşullarında yüksek yapılar için önerilebilecek en uygun taşıyıcı sistem, örnekler bazında belirlenmeye çalışılırken, çeliğin taşıyıcı sistem malzemesi olarak Türkiye'de uygulanabilirliği de saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise tez kapsamında belirlenmiş olan amaçlar doğrultusunda elde edilen veriler değerlendirilmiş ve sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Nowadays the development of high rise buildings continue rapidly. Structural systems of these buildings, which their construction is increasing especially in Asian countries in recent years, are designed with systems using steel, reinforced concrete or composite material. When structures of the high rise buildings in developed countries are examined, it is found that steel material is used at a very high ratio than concrete. However, the use of steel - especially as a structural system material - in Turkey which is on an earthquake zone is far behind when compared to developed countries. The research of the most suitable material for the structural systems especially for high rise buildings and determination of the possibility of using steel structural systems in the design of high rise buildings in Turkey under present conditions are taken as the objective of this study. The subject is introduced with a general introduction and the objectives, scope and methods of the study are explained in the first chapter along this objective of the thesis. In the second chapter, the definition of tall buildings, development of the high rise buildings in present and future through the history are introduced. Selection and design of the structural systems for high rise buildings, and detailed information on these systems are given in third chapter.VII In the fourth chapter of the study, the criteria effecting the structural system selection in Turkey has been determined and a detailed examination of the selected various high rise buildings are made in the basis of these criteria. In the fifth chapter, ratings of the structural systems of the buildings which are examined in the fourth chapter with a given evaluation method is done. While trying to determine the most suitable structural systems to be proposed for the high rise buildings suitable the conditions of Turkey, the applicability of steel as a structural system material is tried to be determined. The data obtained along the objectives of the thesis scope are examined and concluded in the last chapter.