Turizm yapılarında giriş mekanı
Entrance spaces of tourism buildings
- Tez No: 119557
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
n ÖZET İnsanoğlunun kendine yaptığı ilk barınaktan, günümüz modern yapılarına kadar, uzun süre içinde değişik gereksinmeler için çok farklı yapılar ortaya çıkmıştır. Bu sürecin başlarında yer alan yapılarda, daha az ve basit elemanlardan meydana gelmiş olmalarına rağmen, herhangi bir yapıya veya barınağa girebilmenin gerekliliğinden dolayı, farklı nitelikte de olsa, bir giriş mekanı bulunmaktadır. Aslında içi kullanıma açık olan her bina, şu veya bu şekilde bir giriş mekanına sahiptir. Yapının girişi, onunla ilgili ilk fikirlerin oluşmasını sağlayan, içerisi hakkında ipuçları veren, binanın oluşan imajında önemli yer tutan, yapının dikkatle ele alınması gerekli bir tasarım öğesidir. Zaman içinde aktivite tanımlarının değişmesi ve yapı tiplerinin fonksiyonel farklılığı ile mekansal çeşitlemeler ortaya çıkmıştır. Bu çeşitlenmeler doğrultusunda günümüzde otel yapılarında büyük gelişmeler görülmektedir. Otel yapılarında; giriş mekanı, bu mekanı belirleyen strüktür ve ana yoldan girişe yaklaşım, kullanıcıya otel hakkındaki ilk fikirleri veren elemanlardır. Kullanıcının otel seçiminde en çok göze çarpan ve eleştiriye neden olabilen mekanlardır. Otellerin genel mekanları arasında müşteriler üzerinde en büyük etkiye sahip olanıdır. Müşteriye“otelin kalbinin attığı yer hissini verebilecek”özelliğe sahip olması gereken mekanlardır.in Bu nedenle, tasarlama aşamasında kullanıcının rahatı için sağlanabilecek hizmet zincirinin ilk halkasını oluşturan bu mekan, algıda etkisi olan tüm tasarım kriterleri açısından ve teknik açıdan kusursuz bir biçimde planlanmalıdır. Belirlenen bu kriterler doğrultusunda çalışmanın genel çerçevesi çizilmiştir. Yedi bölüm altoda değerlendirilen bu tezde; birinci bölümde problemin tanımı, araştırmanın amacı ve araştırmada kullanılan yöntemler açıklanmıştır. İkinci bölümde, halka açık genel mekanların tasarlama ve oluşum gelişimlerinin kavranması ve belirlenmesi için mekan kavramı, mekan türleri, mekan bileşen ve öğelerine değinilmiş, mekansal karakteri belirleyen özellikler üzerinde durulmuş, mekansal tasarım elemanları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde mekansal anlamda giriş mekanı incelenmiştir. Giriş mekanının tanımı ve önemi üzerinde durulmuş, giriş mekanlarında işlev, estetik ve algılama anlayışı ile girişin biçimleniş özellikleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde turizm ve otel kavramı incelenmiştir. Otellerin sınıflandırılmalarına, turizm ve otelciliğin Türkiye ve dünyadaki gelişimi konularında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde otel yapılarında giriş mekanları incelenmiştir. Otel yapılarında giriş mekanının önemine yer verilmiş, otel içindeki eylemsel ve mekansal dağdım üzerinde durulmuştur. Otel yapılan giriş mekanını oluşturan temel bölümlerin tasarım kriterleri üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde alan araştırması doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır. İzmir ve yalan çevresinde seçilen zincir otellere ait üç örnek üzerinde yapılan araştırmalarla, daha önceki bölümlerde açıklanan tasarım kriterlerinin analitik bir yaklaşımla sentezi oluşturulmuştur. Yedinci bölümü ise araştırmanın sonuç kısmı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Different types of building structures have been appeared from the first shelter built by human being to nowadays' modern buildings for various purposes. The first built structures have an entrance made of few and simple elements, because there is a need for an entrance to a building. Fundamentally, each building which is available to use owns an entrance structure in any way. Entrance of a building is one of the main projection items that should be carefully examined because the entrance let the people have a first idea about the main building. Entrance gives several clues about the building and takes an important place in the image of the building. In the course of time, spatial variations have been developed by the change of definitions in activity and functional variations in building types by time. In this direction, a great development can be seen in the structure of hotels built nowadays. In hotel structures; the entrance site, the structure that defines the site and the approach to the entrance from main road are the elements that give the first ideas to the user about the hotel. These are the sites that strikes the eye and can be the main issue in criticism easily in the selection of the hotel; also these are the most effective sites on customers throughout the general sites of hotels. Entrances should be the sites that can give“here is the heart of the hotel”feeling to the customer. Because of this reason, this site, which is the first chain of the service that should be served for the comfort of user, should be perfectly planned in terms of technical and projectional criteria effectual in perception.The framework of the presented study is determined in scope of these defined criteria. In the first chapter of the presented thesis that includes seven chapters; problem statement, objective of the research and methods used in the research are explained. In Chapter n, site comprehension and determination for projection and formation developments of the general sites, types of sites, site components and elements are briefly explained. Information about special features that define spatial characteristics and spatial projection elements are given in the second chapter. In third chapter, entrance site is examined in terms of spatial characteristics. Definition and importance of entrance site, functions of entrance, formation characteristics of entrance due to esthetic and perception values are also given in this chapter. In Chapter IV, tourism and hotel concepts are examined. Information about hotel classification, tourism and development of hotel management throughout Turkey and world are given in this chapter. In the fifth chapter, entrance sites in hotel buildings are examined. In this chapter, the importance of entrance sites in hotels; operational and spatial dissociation in a hotel are determined. Projection criteria of the entrance sites in hotels are briefly examined. In Chapter VI, the presented site concept is evaluated due to site research. A synthesis of the previously explained projection criteria and three case hotels nearby Izmir by an analytical approach is developed. Finally, Chapter VII includes the results of the research.