Building production Technics in school Buildings
- Tez No: 29821
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
TÜRKÇE ÖZET ülkemizde eğitim sistemi kavramı sürekli değişimi ve gelişimi ifade eden bir kavramdır. Bu değişimlerin en sonuncusu Avrupa örnekleri incelenerek hazırlanan Temel Eğitim Sistemi olmuştur. Bu sistem, organizasyonu ve programı açısından eski eğitim sistemi programına göre standartlara uygun hazırlanan eğitim binalarının, işlev dışı kalmasına sebep olmuştur. Bu tezde ana amaç temel eğitim sistemini program açısından irdeleyerek, bu okullar için hazırlanan projeler üzerinde tartışmak ve hem planlama, hemde taşıyıcı sistemde kullanılacak modülü belirleyerek, en uygun yapım yöntemini saptamaktır. önerilecek yapım yöntemleri eğitim binaları açığını kapatmak için alternatif olarak düşünülmektedir. 1. Bölümde : Konu tanıtılıp amacı anlatılmıştır. 2. Bölümde : Eğitim sistemi, eğitim organizasyonu ve eğitimle ilgili her hangi bir kavramı anlayabilmek için öncelikle eğitimin anlamı ve amacını anlatmak gerekmektedir. Sürekli bir değişim içinde bulunan eğitim kavramı özde gerçekleştirmek istediği amaç değişmesede, bunu gerçekleştirmek için kullandığı araçlar değişmektedir. ülkemizde eğitim sisteminin değişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan Temel Eğitim Sistemi, aslında gelişmiş ülkelerin eğitim sistemlerinin ülkemize adapte edilmeye çalışılmasından oluşmuştur. Bu nedenle temel eğitim sistemini anlamak ve tam uygulayabilmek için Avrupa ve Amerika da bu sistem örneklerinin araştırılması gerekmektedir. Bu bölümde dünya ülkelerinde uygulanan sistemler incelenmiştir. Araştırmalarımız sonucunda Temel Eğitim Sisteminin gelecek için umut vadeden geçerli bir sistem olduğu ortaya konulmuştur. 3. Bölümde : Bu bölümde, Temel Eğitim Sistemi benzeri Avrupa Eğitim Sistemleri planlama anlayışları açısından incelenmektedir. Avrupa ülkelerindeki okul standartları, okul planları için kesin ölçüleri vermektedir. Bu standartlara göre oluşturulan sınıf tipi ve okul tipi XIsonuçta belli bir modülü oluşturmaktadır. Bilindiği gibi okul planlarını oluşturan ana birim sınıftır. Bu sebeple belirlenen modüle göre en uygun sınıf tipinin belirlenmesi ve buna bağlı okul planlarının oluşturulması çalışmanın devamını oluşturmaktadır. Avrupa için yapılan irdelemeler, aslında Türkiye de Temel Eğitim Sistemi okulları için belirlenen standartların, ve buna bağlı olarak Bayındırlık Bakanlığı tarafından oluşturulan tip projelerin irdelenmesi amacıyla yapılmıştır. Türkiye'deki okul planlama standartları ve temel eğitim okulları için hazırlanmış tip projelerin Avrupadaki örneklerle kıyaslaması yapılmış ve eksik yönleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bölümün sonunda, Türkiye'de yapılacak olan okullar için Avrupa standartlarına uygun planlama modülü tespit edilerek, bu modüle göre tasarlanan sınıf tipi örnek olarak verilmektedir. 4. Bölümde : Tez çalışmamızın ana konusu olan temel eğitim ve benzeri okullar için uygun yapım yöntemlerinin belirlenmesi bu bölümde yapılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle, okullarda kullanılması gereken yapım yöntemlerinin ne gibi özellikleri bünyesinde bulundurması gerektiği araştırılmıştır. Daha sonraki aşamada dünyada ve Türkiye'de okul yapıları için kullanılan yapım yöntemleri aşağıdaki başlıklar altında incelenmiştir. 1) Geleneksel yapım yöntemleri 2) Konvensiyonel yapım yöntemleri 3) Rasyonelleşmiş yapım yöntemleri 4) Endüstrileşmiş yapım yöntemleri * Kısmen endüstrileşmiş yapım yöntemleri * Tam endüstrileşmiş yapım yöntemleri Bu yöntemler haricinde okul yapılarında dünyada en çok kullanılan çelik sistemler konuya dahil edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, okul yapılarında belirginleşmiş yapım yöntemlerinin Türkiye'de uygulanabilirliği tespit edilerek, ülkemiz için öneri yapım yöntemlerine ulaşmaktır. Bu amaçla, ülkemizin alt yapısına değinerek, dünyada okul yapıları için geçerli olan endüstrileşmiş yapım yöntemlerinin ülkemizde uygulanabilirliği araştırılmış ve üç öneri sisteme ulaşılmıştır. 1) Küçük panel sistemlerle çözüm 2) Betonarme iskelet sistemlerle çözüm 3) Çelik iskelet sistemlerle çözüm XII5. Bölümde? Bu öneri sistemlerin ülkemizdeki okul yapıları eksikliğinin oluşturduğu probleme nasıl çözümler getirdiği belirtilerek tezin sonuçları verilmiştir. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY CHAPTER I. INTRODUCTION In our country, the concept of education system means continous (steady) change and development. The last chnge has been Basic Education System which was prepared by examining European examples. This system have different properties compared with the old education system according to organization programme. These differences cause education buildings that was prepared according the standards of old education system get out of function. The main purpose of this thesis is to discuss Basic Education System according programme, to examine projects prepared for them, to specify the module to used both at planning and at carrier system, and to determine the most suitable construction method. Construction methods to be suggsted are thought as an alternative to clouse the deficit in education buildings. CHAPTER II. EDUCATION AND EDUCATION SYSTEM IN THE WORLD AND IN TÜRKİYE To understand education system, organization and any concept about education, first of all it is necessary to understand the meaning of education and its aim. Education concept is in a steady change. Whereas the purpose doesn't change, its tools used to perform that purpose have changes. Basic education school, that is a result of changes in educational system in our country, is in fact formed after discussing the education systems of developed countries and adopting them to our country. To understand and apply the basic educational system completely, it is necessary to examine similar applications in Europe and U.S.A. For this reason in this section, properties, age groups, educational organizations and school programmes of systems sismlar to basic education system applied in the world are to be examined and compared with the systems applied in our country. VIIIThe conclusion to be reached is to specify whether basic education system is in harmony with European examples, and to determine whether it is an ideal education system for our children. As a result for our researches it is understand that basic education system is a valid system for future. CHAPTER III. THE PLANNING CONCEPT OF EDUCATIONAL BUILDINGS IN THE WORLD AND TÜRKİYE In this section, European education systems similar to basic education system are examined in planning sense. It is determined that how education systems in steady change affect planning, and European school planning standarts are examined under following headings: 1} School capacity 2) School areas 3) The other areas The standarts for European countries give definite values for school plans. Class and school types designed according modules. Thus, the most used basic module in European school plans and the reasons have been searched. As it is known, class is the basic unit of school plans. For this reason, the class type to be designed according to specified module, is going to be helpful to form the plan. Class types that can be designed depending on the specified module are given in figure 3.7. The most convenient class type and school plan designs form next section. In the third section, the discussions for Europe in fact is done for the standarts- specified for basic education system schools in Türkiye and for the project types designed by Ministry of Public Works. In the second part of the third section, standarts for school plans in Türkiye have been given, project types prepared for basic education schools have been compared with European examples according to module, class dimension, class type and school type, and then shortcomings have been determined. Project types discussed under two main headings have been fount as incomplete according to? 1) Class properties 2) Building properties. At the final part of thi,s section, planning module convenient with European standarts have been determined for schools to be designed in Türkiye. Class type designed according to this module has also been given as an example. IXCHAPTER IV. DETERMINATION OF BUILDING CONSTRUCTION SYSTEMS AND STRUCTURAL COMPONENTS FOR SCHOOL BUILDINGS. Convenient construction method for basic education schools and similar schools which are the main subject of this study is given in the fourth section. For this reason, especially properties of construction methods that must be used in schools have been examined. This properties have been examined under the following headers: 1) Realization 2) Flexibility 3) Applicable 4) Durability 5) Low maintenance At the subsequent phase, construction methods used for school buildings in the world and Türkiye are gathered and there properties are examined. In addition to this methods, the most used steel systems in the world are included to the subject. Examples of the most used construction methods in school buildings all over the world are given in appendix 2. The purpose of this study is to determine the application of prominent construction methods in school buildings to Türkiye, and to get advisable construction methods for our country. Thus, by mentioning thr infrastructure, the application of industralized construction methods in our country is researched. And three advisable systems have been reached. CHAPTER V. CONCLUSION Solutions of advised systems to the problem, lack of school building in our country are emphaised and the conclusion is given.