Peroksit enzimlerinin pamuklu mamüllerin boyanmasına etkisi
Influence of antiperoxide enzymes on dyeing of cotton fabrics
- Tez No: 119573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİH SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Dünya su kaynaklarının gittikçe ihtiyacı karşılamakta yetersiz duruma gelmesi ve su ve atık su maliyetlerinin özellikle sanayileşmiş ülkelerde artması, firmaları bu konuda tasarruf yapmaya zorlamaktadır. Tekstil endüstrisinde terbiye dairelerinde bu durum kendini daha açık bir şekilde gösterir; çünkü işlemlerin büyük çoğunluğu su kullanılarak gerçekleştirilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar hem su hem de kimyasal madde ve atık su miktarını azaltmak ve atık suların niteliğini değiştirmek üzerinde yoğunlaşmaktadır. Tekstil ağartmasında en çok kullanılan hidrojen peroksit ağartması sonunda arta kalan hidrojen peroksidi parçalamak için birçok durulama adımı gerekmektedir. Tüm bu yıkama adımlan aşırı miktarda su, enerji, zaman gerektirmektedir. Yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı hidrojen peroksidi yok etmek için yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu yöntemlerden en iyisi enzimatik yöntemdir. Bu sayede aşın miktarda su ve enerji tüketimi engellenmekte, banyoda enzimi oluşturan protein molekülü bulunacağından atık sularda ekstra bir yük getirmemektedir. Bir oksidoredüktaz enzimi olan katalaz (E.C. 1.11.1.6), hidrojen peroksidi su ve moleküler oksijene parçalar. Spesifik doğasından dolayı boyarmaddeler üzerinde tahrip edici etkiye sahip değildir. Bu çalışmada mantar ve bakteri kaynaklı çeşitli katalaz enzimlerinin boyarmadde verimi ve hidrojen peroksidin parçalanması üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla denemelerde kullanılan yedi çeşit ticari katalaz enziminin reaktif boyama üzerindeki etkileri ve proses boyunca peroksit tüketimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of the feet that world's water sources are gradually becoming inadequate and water and waste water costs are increasing especially at industrialized countries, firms are forced to make savings. This is clearly shown in textile industry's finishing departments, because most of the processes are applied by using water. Most researches recently have been focused on reducing the consumption of water, energy, chemicals and of waste water and also on trying to change the waste water quality. After the hydrogen peroxide bleaching which is most commonly used in textile bleaching, it is necessary to have many rinsing steps because of the need to remove hydrogen peroxide. All rinsing steps involve excessive amounts of water, energy and time. Because of the reasons mentioned above, new methods have been developed to remove the residual hydrogen peroxide. The best of these methods is the enzymatic process. As a consequence, while the excessive amounts of water and energy consumptions are prevented, greater charges of effluent treatment become unnecessary because of protein molecules that constitute enzymes in the bleaching liquor Catalase, which is an oxidoredutase enzyme and have an E.C. 1.11.1.6 number, decomposes hydrogen peroxide into water and molecular oxygen; and also it has no destructive effect on dyestufis because of its specific nature. The aim of this study is to investigate the influence of fungal and bacterial catalases on dyeing yield and decomposition of the residual hydrogen peroxide. For this reason seven different commercial catalases are used in trials to determine their effects on reactive dyeing and on decomposition of the residual hydrogen peroxide during the process. T.c yükseköğretim kurula BOkOmAKEASYON MERKEZİ