Yer altı su seviyesi altında kalan bodrum kabuklarında karşılaşılan yalıtım problemleri; çözümüne ilişkin uygulama teknikleri ve yalıtım malzemelerinin irdelenmesi
Basement isolation problems encountered under hydrostatic pressure; solutions regarding application technics and the study of isolation materials
- Tez No: 119583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET Tezde, bodrum kabuğu performansı ve iç mekan konforuna ayrı ayrı olumlu etkileri bulunan ısı, su, su buharı ve radon gazı yalıtımının nasıl gerçekleştirildiği anlatılmakta, saptanan performans kriterleri doğrultusunda güncel yalıtım malzemeleri irdelenmektedir. Birinci bölümde, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, bodrum kabuğu tasarımı ve sistemine etki eden beş unsur ve mekanizmadan bahsedilmiştir. Bunlar su ve zemin türlerine bağlı olarak bodrum kabuklarında gelişen olaylar, bodrum kabuğunda gerçekleşen hava akımı, su buharı difüzyonu ve buz merceği mekanizmalarıdır. Bu mekanizma ve unsurların bodrum kabuğu performansı ve sistem bileşenleri üzerinde oluşturduğu negatif etkiler saptanarak su, ısı, radon ve su buharına karşı bodrum kabuğu yalıtımının gerekliliği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, geçici hidrostatik basınç etkisi altında kalan bodrum kabuklarında ve bodrum kabuğu inşası sırasında kullanılan drenaj teknikleri, basınçlı su, ısı, radon gaza ve su buharına karşı kullanılan yalıtım teknikleri ve karşılaştırmalı performans hususları irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, geçici ve daimi hidrostatik basınç etkisi altoda kalan bodrum kabuklarında kullanılan drenaj malzemeleri ve strüktürleri, basınçlı su ve ısı yalıtımında kullanılan malzemeler tanıtılmıştır. Drenaj malzemeleri olarak geotekstil ve drenaj büzleri, drenaj strüktürleri olarak örtü drenler, fin drenler, fitil drenler, hendek drenler ve filtre drenler incelenmiştir. Basınçlı su yalıtan malzemeleri bünyesel, çimento esaslı sürme, metal saç, likit ve prefabrike yalıtım örtüleri olmakVI üzere beş genel gruba ayrılarak genel tanım, özellikleri, kimyasal yapısı, uygulama prosedürleri, dikkat edilmesi gereken hususlar ışığı altında inceleme gerçekleştirilmiştir. Beşinci bölümde, basınçlı su yalıtımında kullanılan malzemelere ilişkin performans kriterleri saptanarak ürünler arası bir değerlendirme çalışması yapılmıştır. Altıncı bölümde, bodrum kabuğu tasannu, malzeme seçimi ve hali hazır yalıtan sektörü ve yapılması gerekenler hakkında bazı somut öneriler verilmiştir. %¦ Vf
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Heat, subsoil water, soil gas (radon) and water vapor isolation which have effects on the performance of basements are explained and up-to-date isolation materials are scrutinized in the context of the thesis. In the first part, thesis's aim, content and method are explained. In the second part, five basic mechanisms which have considerable effects on basement envelope and system leading later to deficiencies or detrimental cases in basements are mentioned. These detrimental mechanisms and events are caused by the chemical and physical aspects of subsoil water and soil types, air infiltration, water vapor diffusion and frost heaving. Having comprehended the negativities of each mechanism and event, the necessity of waterproofing, insulation, radon and vapor proofing in basements are mentioned. In the third part, drainage techniques used temporarily during the construction process and permanently with the basements under temporary hydrostatic pressure effect, applicable isolation techniques for the control of hydrostatic water head, heat, radon gas and water vapor and their comparative performance considerations are discussed. In the fourth part, geotextiles and drainage pipes as drainage materials; drainage composites, blanket drains, wick drains, filter drains and trenches as drainage structures are introduced. Generic waterproofing groups, namely, structural waterproofing, cementitious waterproofing, metal sheeting, cold or heat applied liquid waterproofing and prefabricated sheet waterproofing are discussed one by one on the aspects of general description, properties, chemical composition, applicationvra procedures and important respects. At last insulation materials are grouped initially for outside and inside use and their performance properties are studied to evaluate a comparison. In the fifth part, performance criterions are determined for the evaluation of below-grade waterproofing materials and a comparative performance table is done. In the sixth part, some articulating statements are expressed on the issues of the correct basement structure design and material choice and the actual projection of existing isolation sector in Turkey.