Açık işletme madenciliğinde nakliye sistemlerinin ekonomik analizi (Soma örneği)
Economic analysis of transportation systems in surface mining (applications in Soma)
  1. Tez No: 119582
  2. Yazar: TOLGA DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, açık işletme madenciliğinde uygulanan nakliye sistemlerinden kamyon ve bant konveyör nakliyesi üzerinde durulmuş, bu sistemlerin birer uygulaması olan Ekskavatör - Kamyon, Ekskavatör - Mobil kinci - Bant konveyör ve Ekskavatör - Kamyon - Yarı mobil ( veya sabit ) kinci - Bant konveyör örtü kazı yöntemlerinin Soma Linyit Havzası Işıklar - Batı Kısrakdere Panosu' ndaki uygulamaları ele alınmış ve bu örtü kazı yöntemlerinin ekonomik analizi yapılmıştır. Çalışmada, önce Soma Linyit Havzası hakkında genel bilgi verilmiş, havzanın Işıklar - Batı Kısrakdere Panosu' nda uygulanan ekskavatör - kamyon yönteminin olumlu ve olumsuz yönleri açıklanmış, yöntemin olumsuzluklarını gidermek için önerilen ekskavatör - mobil kırıcı - bant konveyör ve ekskavatör - kamyon - yan mobil kinci - bant konveyör alternatif yöntemleri üzerinde durulmuştur. Ekskavatör - kamyon yöntemi, örtü kazı çalışmasında ekskavatörlerle kolay uyum sağlaması, arazilerde kolay yer değiştirebilmesi ve sürekli nakliyenin tersine sistemin herhangi bir yerinde çıkabilecek arızalardan etkilenmemesi gibi üstünlüklere sahiptir. Ancak, ocak çukurunun derinleşmesi ve genişlemesi ve buna bağlı olarak örtü döküm alanına olan mesafenin artması nedeniyle, akaryakıt, tamir - bakım, yedek parça, oto lastiği ve işçilik giderlerini içine alan işletme giderleri artmaktadır. Kamyon nakliyatı ayrıca toz, gürültü ve trafik gibi çevresel problemlere neden olmaktadır. Tüm bu olumsuzluklar bizi alternatif yöntem arayışına itmektedir. Bu olumsuzlukların çözümü için, ekskavatör - mobil kinci - bant konveyör ve ekskavatör - kamyon - yan mobil kırıcı - bant konveyör yöntemleri önerilmiştir. Bu yöntemlerin işleyişi ve kullanılan ekipmanlar hakkında bilgi verilmiştir. TX. YÜKSIKÖCiUmM X.U»U Ui DOKÜMANTASYON MEUtUİIV Sonuç olarak, her üç yöntemin ekonomik analizi yapılmış, alternatif yöntemlerden ekskavatör - mobil kinci - bant konveyör yönteminin en ekonomik yöntem olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ancak uygulamadaki bazı sakıncalarından dolayı bant konveyör ve kamyon nakliye sistemlerinin en iyi yanlarım birleştirecek kombine yöntem olan ekskavatör - kamyon - yan mobil kinci - bant konveyör yönteminin uygunluğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this stud}', truck and belt conveyor transportation systems that are used in open pit mine have been considered. Some applications of these systems that are excavator - truck, excavator - mobile crusher - belt conveyor and excavator - truck - semi mobile (or stationary) crusher - belt conveyor systems have been investigated in Soma Lignite Deposit Işıklar - West Kisrakdere Open Pit Mine Panel. An economic analysis has been performed on these systems. In this study, general information of Soma Lignite Deposit has been given. The advantages and disadvantages of excavator - truck method, which has been applied in İşıklar - West Kisrakdere Open Pit Mine Panel have been explained. Excavator - mobile crusher - belt conveyor and excavator - truck - semi mobile crusher - belt conveyor alternative methods have been considered in order to solve the problems of excavator - truck method. Excavator - truck method has got some advantages such as easy adaptation to excavators during the operation, easy mobility on the rough surface and insensitive transportation of some trucks' failure (if one or more trucks fail on the transportation, system is not effected.). However, because of becoming larger and deeper open pit mine, haulage distance and operation costs which contain fuel, maintenance, spare parts, tires and labor costs etc. are increased. Additionally, truck haulage causes dusting, noise and traffic problems which are the matter for the environment. All these problems support the alternative methods utility. In order to solve the problems in this open pit mine excavator - mobile crusher - belt conveyor and excavator - truck - semi mobile crusher - belt convevor methodsVI have been proposed. The application of these proposed methods using of equipments are explained. In conclusion, the economic analysis performed on the three methods shows that excavator - mobile crusher - belt conveyor method is certainly the most economical. However, because of some problems on applications of excavator - mobile crusher - belt conveyor method, it has been explained that excavator - truck - semi mobile crusher - belt conveyor method which is the best combination of belt conveyor and truck transportation is the most suitable.