Orta büyüklükteki bir dokuma işletmesinde istatistiksel proses kontrol sisteminin kurulması
Establishing a statistical quality control system in a medium-scale weaving mill
  1. Tez No: 119587
  2. Yazar: ÖZLEM KISAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
IV ÖZET Ürün kalitesini geliştirmek bugünkü pazar koşullarında rekabet gücünü korumak için önemli bir adımdır. Günümüzde hedeflenen kalite düzeyinde ve uygun maliyette üretim yapabilmek için kullanılan tekniklerden biri de istatistiksel proses kontrolüdür. İstatistiksel proses kontrolünün en önemli amacı proseslerde zaman zaman oluşabilecek özel nedenleri mümkün olan en kısa sürede bulup ortaya çıkartmak, böylece daha fazla hatalı ürünün üretilmesini engellemektir. İstatistiksel proses kontrol sistemi ürün özelliklerinin ve proses parametrelerinin ölçülmesini gerektirir. Ölçümlerin değerlendirilmesiyle prosesin gelişmesi sağlanırken hatalı ürün sayısı azaltılabilir ve müşteri beklentilerine uygun üretim yapılabilir. Araştırmada, orta ölçekli bir dokuma işletmesinde istatistiksel proses kontrol teknikleri kullanılarak kontrol sistemi kurma çalışmaları yapılmış ve bu kontrol sisteminin diğer dokuma işletmeleri için de örnek oluşturabileceği düşünülmüştür. Belirli bir örnekleme planına bağlı olarak üretim parametrelerinin belirlenebilmesi ve kınların kontrolünün sağlanabilmesi için sondaj kontrolleri ile dokuma işlemi sırasında oluşan duruşlar nedenleri ile birlikte incelenmiş ve üretimi devam eden kumaş üzerindeki hatalar tespit edilmiştir. Ürün karakteristiklerini kontrol edebilmek için de kalite kontrol dairesinde dokuma kumaş hatalarının ayrıntılı bir incelemesi yapılmıştır. Bu çalışmalar İçin üç farklı kord ve bir poplin dokuma kumaşın üretimi izlenmiştir. Kumaşların üretim ve kalitesine ilişkin toplanan verilerin değerlendirilmesinde çetele diyagramı, Pareto analizi, neden-sonuç ilişkileri, dağılım diyagramları, kontrol kartları ve varyans analizi gibi istatistiksel proses kontrol tekniklerinden faydalanılmıştır.V Yapılan duruş analizleri iplik, dokuma hazırlık, dokuma proseslerindeki mevcut problemler konusunda bilgi vermekte ve özellikle iplik kalite özelliklerine, dokuma makinesi ayarlarına ye dokuma hazırlık işlemlerine işaret etmektedir. Sondaj kontrolleriyle iplikten gelen ve ham kumaş kalitesini önemli ölçüde etkileyen hataların tespit edilebildiği görülmüştür. Dokuma kumaş kalitesi iplik özelliklerinden başlayarak dokuma ve öncesindeki dokuma hazırlık işlemlerinin tümüne bağlı olarak oluşur. Yapılan değerlendirmeler incelenen tüm kumaş tiplerinde iplikten gelen hata oranının, dokuma hazırlık/dokuma prosesinden kaynaklanan hata oranından çok daha yüksek olduğunu göstermiştir. Dokuma prosesinden kaynaklanan hataların büyük bir kısmı dokuma duruşları sonrasında gerçekleşmektedir. Ham kumaş kalitesinin değerlendirilmesinde hata sayıları kontrol kartı ile birlikte puanlandırma sisteminden de faydalanılmıştır. Kumaş boyunca devam eden hataların olmadığı durumlarda hata sayısı ve hata puanı arasında doğrusal bir ilişki olduğu ve hata sayısına uygun olarak hata puanın kolayca tahminlenebileceği belirlenmiştir. Farklı dokuma kumaş tiplerinin üretim ve kalite karakteristiklerinin belirlendiği ve bunların kontrolü için istatistiksel proses kontrol tekniklerinin kullanıldığı örnek kontrol sisteminin devamlılığının sağlanmasıyla dokuma prosesindekj iyileştirme çalışmaları süreklilik kazanabilir ve belirlenen standartlar içinde üretim gerçekleştirilebilir. T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURU Uf DOKÜMANTASYON MEKKHİ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In today's market conditions, product quality improvement is an important step to keep competition power. One of the techniques which are used to succeed the production İn the aimed quality level and with the appropriate cost is statistical process control. The most important goal of statistical process control is to fipd out special causşs which can occur from time to time in the processes in the possibly shortest period and therefore to prevent more amount product from defective production. Statistical process control system requires the product features and process parameters tp be measured. Number of defective products can be reduced and a production which answers to the customers' expectations can be executed while the process is being developed by means of observation evaluation. In the research, establishing a control system in a medium-scale weaving mill by using statistical process control techniques was worked on and considered that the control system also would be a model for weaving mills. To determine production parameters and control them according to a definite sampling plan, the loom stoppages were investigated with their reasons and the defects on the fabric were detected during running of looms in process inspection. Öefects on the woven fabric were deeply inspected in the quality control department to check specifications of product. Therefore three different kinds of cord and a poplin fabric were observed. In evaluation of the collected data which related to fabrics' production and quality, statistical process control techniques such as check sheet, Pareto analysis, cause and effect analysis, scatter diagram, control charts and variance analysis were used.VII Analysis of loom-stoppages gives information about problems which are present in yarns, weaving preparation, weaving processes, and particularly indicates yarn quality, weaving machine adjustments and weaving preparation processes. It was seen that the defects originated from yarn and substantially effected the grey fabric quality Could be determined by the process inspection. Woven fabric quality depends on yarn properties at first, then weaving preparation and weaving processes. In conclusion of the evaluations it was determined that the rate of defects originated from yarn is rathef higher than that of defects originated from weaving preparation/weaving process. A serious part of defects from weaving process took place after loorfl-stoppages. In evaluation of thcquality of grey fabric both a grading system -and control charts was used. It was determined that, in case there were no defects which continue throughout the fabric length, there was a linear relationship between defect number and defect point and the defect point could easily be estimated according to the defect number. Improvement studies iii weaving process can gain continuity and production can be carried out in accordance with the determine standards by providing the continuation of the model control system in which the production and quality characteristics of different kinds of woven fabric are determined and statistical process cohtrol techniques are used to control these.