Arkeojeofizik aramacılıkta geniş ölçekli manyetik-özdirenç araştırmaları ve Burgaz-Datça arkeolojik alanına uygulanması
Large scale magnetic-resistivity explorations in archaeogeophysical investigation and their applications at Burgaz-Datça archaeological site
- Tez No: 119588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT G. DRAHOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Burgaz Arkeolojik alanı, Muğla ili, Datça ilçesi sınırlarında, Datça Yarımadasının Helenistik Çağ öncesi malzeme veren önemli bir merkezidir. Alanda şehir planını ortaya çıkarmak amacıyla 1995 yılında başlatılan jeofizik araştırmalara, 1999 yılında Fluxgate gradyometresi ile manyetik araştırmaların da eklenmesiyle çalışmalar, geniş ölçekli arkeojeofizik aramacılık biçimine dönüştürülmüştür. Öncelikle özdirenç ve doğal gerilim yöntemleri kullanılarak alanın bazı bölümleri araştırılmış ve bulunan sonuçlara göre de kaza çalışmaları yönlendirilmiştir. Bu çalışma 1998, 1999 yıllan özdirenç, 1999, 2000 yıllan manyetik araştırmaların sonuçlarım içermekte ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; özdirenç ve manyetik yöntemler geniş ölçekli arkeojeofizik aramacılık açısından kuramsal olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise, arazi uygulamaları ve sonuçların kazı sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmesine çalışılmıştır. Bu aşamada düz çözüm özdirenç modellemeleri, sonlu farklar yöntemi ile değişik dizilim türleri için yapılmıştır. Toplanan veriler, veri ve görüntü işleme teknikleri kullanılarak işlemlenmiş ve görüntülenmiştir. Burgaz arkeolojik alanında yaklaşık 4 hektarlık bir alanda yapılan geniş ölçekli jeofizik çalışmalar sonucunda, arkeolojik yerleşmenin ana mimari yapılanması (planı) ile birçok yapının gömülü konumu açıkça ortaya konmuş ve sonuçların güvenilirliği kazılarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Burgaz archaeological site is located in the Datça Peninsula and 2 kilometres away from the town of Datça. To find out the city plan geophysical researchs which were started in 1995 and by the Fluxgate gradiometre supported magnetic researchs in 1999 in the field, researchs were converted itself to large scale archaogeophysical investigations. First of all, some parts of the investigation area were researched by using the methods of resistivity and self potential, and excavation works were planned according to results of researchs. The results of resistivity researchs in the period of 1998-1999 and magnetic survey in the period of 1999-2000, are included in this study. This thesis also includes both theoretical and field data. In the first step, method of resistivity and magnetic researched theoretically in large scale archaeogeophysical research. In the next step, both field works and its results and excavation results were compared. In this stage, forward resistivity models were obtained by using finite-differences technique for different resistivity arrays. After that, gathered data were processed and mapped by using signal and image process techniques. Results of large scale geophysical researchs on Burgaz archaeologic site whereis about 4 hectares, main plan of the archaeologic settlement area and location of the buried structures were mapped and were proved itself by the excavations.