Classification of textile images
Tekstil resimlerinin sınıflandırılması
- Tez No: 119589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ALPKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
VI ÖZET Bu tezde, tekstil resimleri çizgili, ekoseli ve puantiyeli resim kategorilerine sınıflandırılmıştır. Çizgili resimler de yatay, dikey, 45 dereceli ve 135 dereceli çizgili resimler gruplarına sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmada, doğru ve çember özellikleri kullanılmıştır. Doğru özelliklerini tespit etmek için“Line Detection”operatörü, çember özelliğini tespit etmek için“Hough Transform”metodu uygulanmıştır. Çizgi özelliğiyle çizgili ve ekoseli resimler, çember özelliğiyle puantiyeli resimler sınıflandırıldı. Resimlerin sınıflandırılmasında“Manual Thresholding”,“Nearest Neighbor”,“k-Nearest Neighbor”,“Minimum Distance”ve“Manual Thresholding”ile yukardaki diğer sınıflandırma metotlarının birleştirilmesiyle oluşturulan sınıflandırma metotları kullanıldı. Sınıflandırmayı yaptıktan sonra sistemi değerlendirdik ve oldukça iyi sonuçlar elde ettik. Çizgili resimlerin sınıflandırılmasında“Nearest Neighbor with Manual Thresholding”ve“k- Nearest Neighbor with Manual Thresholding and k=5, k=7, k=l 1”en iyi metotlardır. Ekoseli resimlerin sınıflandırılmasında“Nearest Neighbor”ve“Nearest Neighbor with Manual Thresholding”en iyi sonuç aldığımız metotlardır. Puantiyeli resimlerin sınıflandırılmasında ise“Manual Thresholding with Line and Circle Threshold > 0”metodu en başarılı olan metot oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, textile images are classified into striped, plaided and speckled image classes. Striped images are also categorized into the classes of horizontal, vertical, 45 and 135 degree lines. Line and circle features are used for the classification. To detect line and circle features, it is applied to line detection operator and Hough transform method respectively. With the line feature, striped and plaided images are classified, but speckled images are classified with circle feature. For the classification of the textile images, it is used some classification methods as Manual. Thresholding, Nearest Neighbor, ^-Nearest Neighbor, Minimum Distance. After the evaluation of the system, we have found that the best methods to classify striped images are“Nearest Neighbor with Manual Thresholding”and“^-Nearest Neighbor with Manual Thresholding and £=5, k=7, kr=\ 1”. The best methods to classify plaided images are“Nearest Neighbor”and“Nearest Neighbor with Manual Thresholding”. The best method to classify speckled images is“Manual Thresholding with Line and Circle Threshold > 0”. The results of the classification are quite successful.