Giysi tasarımında estetik kavramına yenilikçi ve deneysel yaklaşımlar
Innovative and experimental approaches to the concept of esthetic
- Tez No: 412409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Gelişmiş ülkelerin tekstil, makine, elektrik-elektronik ve kimya sanayilerinin bilinçli ve çok etkili bir işbirliği sonucunda teknik tekstillerin üretimi günümüzde çok önem kazanmıştır. 1990 yılından itibaren giderek pazarı en fazla büyüyen tekstil ürünleri grubu; iplik sanayi alanlarında kullanılabilen yalıtım malzemeleri, tarım tekstilleri, inşaat tekstilleri, çok katmanlı koruyucu tekstiller, askeri giysilerde ve aktif spor giysilerinde kullanılan nefes alabilen koruma amaçlı tekstiller, elektronik tekstiller (akıllı bilgisayarlar) gibi birçok ürün grubu bulunmaktadır. Söz konusu akıllı ve teknik tekstil ürün gruplarının üretimi ve kullanımı her gecen gün giderek artmaktadır. Yenilikçi ve Deneysel tasarımın hakim olduğu, Çağdaş Tekstil ve Moda Tasarımında endüstriyel anlamdaki bu gelişmeleri, tasarımcıların tanımaları ve takip etmeleri şüphesiz tasarımdaki yeni önerilere önemli bir kaynak olacaktır. Bu amaçla hazırlanan tez Çalışmasında; giyimin tarihsel gelişiminden itibaren konu irdelenmiş, günümüz teknik ve akıllı tekstillerin gelişimi ve sınıflandırılması gibi konular araştırılmış, teknik tekstillerin davranış özellikleri ve performans özellikleri irdelenerek elektronik tekstillerin, Tekstil ve Moda tasarımındaki önemi araştırılarak, günümüz tasarımcılarının çalışmaları gözlemlenerek görsel örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Production of industrial and technical textiles has gained importance by the cooperation of developed countries industries such as textile, machinery, electric-electronic and chemistry. Since 1990, the fastest growing areas of textile products are; insulating materials which are used in yarn industry, agricultural textiles, architectural textiles, multilayered protective textiles, protective textiles which is breathable and used in military clothing and sportswear, electronic textiles (computing technology). Production and usage of these textiles which is mentioned above, increases day by day. These developments about modern textiles and fashion design which is dominated by innovative and experimental design will be an important source for designers on new proposals. In accordance with this purpose; the importance of fashion design issue has been examined and visually supported with some images of today's designers since the historical development of clothing by researching the development and classification of current technical and smart textiles, behavior of technical textiles and performance characteristics.