Kalsiyum alüminat çimentosunun optimum üretim koşullarının araştırılması
Research of optimum producing circumstances of calcium aluminate cement
  1. Tez No: 119590
  2. Yazar: ÖZCAN SURETTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. AKIN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada, demirçelik, çimento, metalürji, çevre koruması ve seramik sektöründe kullanılan refrakter malzemelerin bağlayıcısı olarak kullanılan kalsiyum aluminat çimentosunun optimum üretim koşullan araştırılmıştır. Kullanılan deney örnekleri için reaktif alumina (Alcoa) ve mermer tozu katılarak karışımlar elde edilmiştir. Bu karışımlar 1350°C, 1400 °C ve 1450°C'de sinterlenmiştir. Deney örneklerine fiziksel ve mekaniksel testler uygulanmış, sonuçlar ticari alumina çimentosu ile karşılaştırılmıştır. Deney örneklerinin içerdikleri fazlar X ışınlan difraksiyon analizi ile saptanmıştır. CA2, Q2A7 ve C3A5 fazlan 1450°C'de sinterlenen örnekler en iyi fiziksel ve mekaniksel özellikleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, researchs at circumstances of producing of high alumina cements which is used as a binder for refractories in metallurgy, ceramic, waste incineration and steel industries. Reactive aluminate (Alcoa) and marble powder were mixed to produce CA cements. The mixes were blended for one hour in a special ceramic blender. These mixes were dried at 110°C and then fired respectively at 1350°C, 1400°C and 1450°C temperatures forlhrs durations in an electrical furnace. Physical and mechanical tests were applied to the samples and results were compared with a commercial calcium aluminate cement. The CA2, C3A5 and C12A7 phases in the samples were determined by X-Ray diffraction technique (XRD). The samples that sintered 1450°C were showed most good physical and mechanical properties.