Çiklodekstrinlerin tekstil boyama ve yıkama işlemlerinde kullanımı
The Use of cyclodextrins in textile dyeing and washing processes
- Tez No: 119594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN CİRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
IV ÖZET Çiklodekstrinler özel kimyasal molekül yapılan sayesinde farklı moleküllerle inklüsyon kompleksi oluşturabilmektedir. Kompleks oluşumu sonrası moleküllerin fiziksel ve kimyasal Özellikleri değişebilmektedir. Bu özellik, çiklodekstrinlerin farklı sanayi dallarında kullanılabilmesini sağlamıştır. Çalışma kapsamında çiklodekstrinlerin tekstil yıkama ve boyama işlemlerinde kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla pamuğun direkt boyarmaddelerle boyanmasında ve boyanmış mamulün yıkanmasında P-çiklodekstrin kullanılmıştır. Boyama prosesinde p-çiklodekstrinin literatürde bildirilen retarder/egaliz özelliği incelenmiş ve sonuçlar ticari bir ürünle karşılaştırılmıştır. Tek boyarmadde varlığında incelenen bu etkinin karışım boyamada da benzer olup olmadığı ve p- çiklodekstrin varlığında yapılan boyamalarda proses parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Yıkama işlemlerinde genel olarak çiklodekstrinler mamul üzerine adsorbe olmuş yüzey aktiflerin uzaklaştırılmasında kullanılmıştır. Bu etkinin boyanmış numunelerin yıkanmasında da benzer olup olmadığı araştırılmıştır. Boyama ve yıkama işlemlerinde kimyasal yapısı bilinen sekiz farklı direkt boyarmadde kullanılmış ve p-çiklodekstrinin farklı kimyasal yapılar üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cyclodextrins are cyclic oligosaccharides which can form inclusion complexes with many organic molecules. The physical and chemical properties of the“guest”can be changed after this complexation. This speacial type of interaction, gives cyclodextrins the possibility of using for several purposes in different industries. The aim of this study is to investigate the effect of cyclodextrins in textile washing and dyeing processes. For this purpose p-cyclodextrin is used in direct dyeing of cellulosic fabrics and in rinsing processes of direct dyed fabrics. The retarder effect of (i-cyclodextrin in dyeing process is studied and the results are compared with a commercial product. Also same effect is investigated in the mixture dyeing. The results of different dyeing parameters in the presence of p- cyclodextrin are discussed. Generally cyclodextrins are used to remove adsorbed surfactants from fabrics in washing processes. This effect is investigated in rinsing of dyed fabrics. Eight different direct dyes are used in trials to determine the effect of Ji- cyclodextrin on different chemical constitutions. Same direct dyes are used in both studies and the effectiveness of p-cyclodextrin is tried to be determined.