Alaşehir ilçesi ve çevresinin jeolojisi ve genç tektoniği
Geology and neotectonics of the Alaşehir district and its surrounding area
  1. Tez No: 119603
  2. Yazar: OZAN DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Çalışma alanı Gediz grabenin güney kenarı üzerinde, Alaşehir ilçesinin güneyinde yer alır. Çalışma alanında alttan üste doğru; Paleozoyik-Mesozoyik yaşlı metamorfik kayaçlar, Erken-Orta Miyosen yaşlı Alaşehir formasyonu, Geç Miyosen- Erken Pliyosen yaşlı Gediz formasyonu, Pliyo-Pleyistosen yaşlı Kaletepe formasyonu, Kuvaterner yaşlı Alüvyon ve Traverten yeralır. Bu alanda Erken-Orta Miyosen tortul istifi Menderes metamorfik masifi üzerinde direkt olarak oturur. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda iki birim arasındaki dokanak stratigrafik bir uyumsuzluk olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada Alaşehir güneyi yeniden haritalanmış ve bahsedilen dokanakla ilgili yeni veriler elde edilmiştir. Dokanak boyunca korunmuş fay düzlemleri gözlenir. Bu fay düzlemlerinin ortalama doğrultu ve eğimi K52-88B/08-25 KD ve rake açısı 70-97B arasında değişmektedir. Fay düzlemi altındaki metamorfik kayaçlarda yaygın bir kataklazma gelişmiştir. Yapısal olarak üstleyen Erken-Orta Miyosen istifi ise kendi içinde normal fay, kıvrım ve ters faylar gibi makroskopik yapılar içerir. Sözkonusu dokanak bu özellikleriyle önceki çalışmalarda haritalandığı gibi, bir stratigrafik uyumsuzluk değil, KD'ye doğru eğimli düşük açılı normal bir fay niteliğindedir. Dokanak bu özellikleriyle Salihli güneyinden çok iyi bilinen Gediz detachment fayının benzeri olmalıdır. Çalışma alanında düşük açılı normal faylar, KB-GD doğrultulu yüksek açılı faylar tarafından kesilmektedir. Bu faylar listrik normal fay niteliğindedir. 1969 Alaşehir depreminden de bilindiği gibi bu faylar günümüzde de aktiftir. TC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rock units exposed in the study area are, from bottom to top, Paleozoic Mesozoic Metamorphic rocks, Lower-Middle Miocene Alaşehir formation, Upper Miocene-Lower Pliocene Gediz formation, Plio-Pleistocene Kaletepe formation, Quaternary Alluvium and Travertine. The study area is located on the southern margin of the Gediz graben, an area to the south of Alaşehir district where the lower-middle Miocene sedimentary sequence (SS-I) rests directly on the Menderes Massif (MM). In the previous studies the contact between these two units was mapped and interpreted as a stratigraphic unconformity. In this study, the area south of Alaşehir district remapped and new field data about the nature of the mentioned contact were obtained. Along the contact several small patches of the fault surfaces are observed. These surfaces trend at an average of N52-88W and dip to the northeast with low angles vary between 08 and 25. The footwall is marked by a widespread developed cataclasites. The structurally overlying SS-I contains some macroscopic structures such as normal faults, reverse faults and folds. With respect to the above data, the contact could not be interpreted as a stratigraphic unconformity as claimed in the previous studies, but a low-angle normal fault dipping to the northeast. It should be similar to the well-known Gediz detachment fault. In the study area low angle normal faults is cut by NW-SE trending high angle normal faults. These faults have a charecteristic of listric normal faults. As we knew from the 1969 Alaşehir earthquake, the high-angle normal fault is seismically active in recent time. IV