Security aspect in digital communications
Dijital iletişimde güvenlik unsurları
- Tez No: 119604
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Her ne kadar iki iletişim noktası arasındaki şifreleme mekanizması önemli olsa da protocol seçimi kullanılan algoritmanın kendisinden daha önemli ve saldırıya açıktır; zira iki uçlu iletişim mekanizmalarında kullanılan protokoller, kullanılan algoritmalardan daha dayanıksızdır. Bu durumda protokoller dikkatlice düşünülmeli ve minimum mesaj adedi ile iletişimin zorunlu olan üç basamağı sağlanmalıdır. Bu tezde minimum basamaklar deklare edilecek ve güvenli iletişim için basit bir protokol önerilecektir. Ayrıca standart olarak süregelmiş olan bazı MAC algoritmaları işlem gücü ve hafıza kaynaklan düşük özel cihazlar olabilecek uç noktalar için önerilecektir. Tez sonunda ortaya konulan bu önermeleri destekleyecek bir uygulama gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although the encryption scheme used by communicating two parties shows significant importance, the choice of the protocol to set up the communication is more important and vulnerable than the algorithm itself because a protocol is more vulnerable if compared to an encryption scheme in a two party communication. In such a case protocols must be considered carefully and should satisfy three steps of a communication path with a minimum number of messages. In this thesis the minimum number of steps will be declared and a standard protocol tor achieving secure communication will be proposed. Also some standardized algorithms for calculating message authentication codes will be proposed for low computing & memory resourced embedded devices. At the end an application in order to demonstrate these statements will be shown.