İyonitrürasyonla sertleştirilen paslanmaz çeliklerin özelliklerinin incelenmesi
The Research of the properties of stainless steels which is hardened by the process of ionitriding
- Tez No: 119605
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Bir mühendislik malzemesi olan AISI 304 paslanmaz çeliğinin plazma nitrürasyonu yöntemi kullanılarak sertleştirilmesi amaçlanan bu çalışmamızda işlem parametreleri olarak sıcaklık (400 600°C), zaman (2 10 saat) ve N2+H2 karışımından oluşan gaz kullanıldı. İşlem sürelerinin kısalığı, çevre kirliliğine neden olmaması, işlem neticesinde yüzeyde çok az pürüzlülüğün oluşması, düşük elektrik ve gaz sarfiyatı ve otomasyona elverişliliğinin yanı sıra difüzyon tabakası kalınlığının kontrolüne ve sert fakat daha az gevrek metal yüzeyleri elde edilebilmesine imkan sağlayan plazma nitrürasyonu yöntemiyle AISI 304 paslanmaz çeliğinin sertliğinde önemli artışlar kaydedilmiştir. Yapılan mikrosertlik ölçümlerinin ve optik mikroskop gözlemlerinin ışığında en fazla yüzey sertliğinin ve en derin difüzyon tabakasının 8 saat 500°C 'de %40N2 + %60H2 gaz karışımı kullanıldığı durumda oluştuğu gösterilmiştir. Difüzyon tabakası kalınlığı artan işlem süresi ve sıcaklığı ile artmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this investigation, the surface hardening of AISI 304 stainless steel by using plasma nitriding technique has been aimed with various temperatures (400 600°C), times (2 lOh) and N2+H2 gaseous mixture as process parameters. Besides its reduced processing times, causing no environmental pollution, considerably smooth surfaces, low electricity and gaseous consumptions and compability for automation, the plasma nitriding process with controllable diffusion thickness and hard but less ductile metallic surfaces, has allowed for remarkable increase in the hardness of AISI 304 stainless steel. By microhardness measurement and optical microscope investigations, the maximum surface hardness and the deepest diffusion layer has been obtained in the plasma nitrided sample over a period of 8h 500 °C in a nitriding atmosphere containing %40N2+%60H2 gaseous mixture. The case depth were found to increase with increasing process temperature and time. Tr vüscsatötfaımM KUMU» WMtDMAKEASYON MERKEÖ