İyon nitrürasyon deney düzeneğinin imali ve uygulanması
Manufacture and application of lon-nitriding experimental set up
- Tez No: 76941
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İyonitrürasyon işlemi gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer yüzey sertleştirme işlemlerine göre kısa işlem süresi, düşük sıcaklık, minimum distorsiyon,temiz numuneler ve düşük enerji kullanımı gibi avantajlara sahiptir. Bu çalışmada modern yüzey işlemlerinden biri olan plazma ile nitrürleme ünitesi tasarlanmış ve imalatı yapılmıştır. Düşük alaşımlı A1SI 8620 çeliği 450-600 °C sıcaklık aralığında, 10 mbar basınçta, 1/2 - 8 saat, %70 H2 - %30 N2 gaz karışımı içeren ortamda iyon nitrürlenmiştir. Nitrürlenen numunelerin yüzeyden itibaren sertlikleri mikrosertlik cihazı ile ölçülmüştür. Meydana gelen yüzey sertliği, difüzyon tabakasının derinliği ve beyaz tabaka belirlenmiştir. A1SI 8620 çeliğinin yukarda belirtilen sıcaklık, gaz karışımı, zaman aralığı ve basınçta optimum değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ion nitriding process, with the developing technology, is being widely used nowadays. It has several advantages such as short heat treatment time, low temperature, minimal distortions, clean specimens and low energy use according to other surface hardening processes. In this work nitriding unit with plasma which is one of the modern surface treatment has been planned and manufactured. Many experiments were made in order to show the realability of the system. Low alloy A1SI 8620 steel was ion nitrided at 450-600 °C temperature, under constant pressure of 10 mbar, for 1/2 - 8 h and consisting of %70 H2 - %30 N2 gas mixture. The hardness of nitrided specimens from the surface were measured with microhardness equipment. The surface hardness, depth of the diffusion layer and compound layer thickness were observed. The optimum values of the AISI 8620 steel under above process parameters ( temperature, pressure, time, gas mixture ) have been determined.