Kuşadası (Aydın) çevresinin hidrojeolojik incelenmesi
Hydrogeological investigation of the Kuşadası (Aydın) region
  1. Tez No: 119611
  2. Yazar: EMRAH UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Çalışma alanının en yaşlı kaya birimini Üst Triyas-Üst Kretase yaşlı şist ve mermerlerden oluşan Menderes Masifi metamorfikleri oluşturmaktadır. Birimler orta sıcaklık ve düşük basınç metamorfizması sonucu oluşmuş, genleşme tektoniği sonucunda yükselmişlerdir. Oligosen' de başladığı düşünülen faylanmalar sonucu çöken havza, Miyosen' de su baskınıyla göl halini almış, Neojen yaşlı Kuşadası birimine ait seriler uyumsuz olarak bu birim üzerini örtmüştür. Bu seriler; çakıltaşı, kumtaşı, kiltaşt, silttaşı, marn, killi kireçtaşı ve kireçtaşlarından oluşmaktadır. Davutlar volkanik birimi; Üst Miyosen ve sonrasında gelişen volkanizma ürünü olup, tüfler ile traki bazaltik özellikteki lav akıntılarından oluşmaktadır. Bölgedeki kayaçlar Hersiniyen ve Alpin Orojenezi' nden etkilenerek kıvrımlanmış ve kırılmışlardır. Bölgede oluşan graben ortamına ayrışma ve taşınma ile Kuvaterner yaşlı alüvyon çökelmiş ve bütün birimleri uyumsuz olarak örtmüştür. Bölgede akifer niteliğinde olabilecek kaya birimleri; Mesozoyik yaşlı mermerler, Neojen yaşlı Kuşadası birimine ait çakıltaşı ve kireçtaşı seviyeleri, Üst Miyosen-Alt Pliyosen yaşlı Davutlar volkanik birimi ve Kuvaterner yaşlı alüvyondur. Genelde Hıcapınar, Davutlar Kaplıcası ve Zeus Pınarı dışında diğer kaynak ve kuyular, içme ve sulama amaçlı kullanıma elverişlidir. Çalışma alam hidrojeolojik bakımdan çok çeşitlilik gösterir. Davutlar Kaplıcası çalışma alanında turistik açıdan önemli bir sıcak su olup, 43°C sıcaklıktadır. Yöredeki bu jeotermal sistemin hazne kayası Menderes Masifi metamorfiklerine ait mermerlerdir. Örtü kayası Neojen yaşlı Kuşadası birimi içerisindeki killi seviyeler, ısı kaynağı ise volkanik ve tektonik etkinlikler nedeniyle yükselen jeotermalgradyandır. Jeotermometre sonuçlarına göre alanda yaklaşık 100-120°C lik düşük entalpili bir jeotermal hazneden söz edilebilir. Çalışma alanında sulama ve kullanma amaçlı yaklaşık 750 adet sondaj kuyusu bulunmaktadır. Ancak bu kuyuların birçoğu aşın çekim nedeniyle tuzlanmıştır. Çalışma alanındaki akiferler serbest akifer niteliğinde olup her yönden beslenmektedir. Bu özelliği nedeniyle kirlenebilme olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle alüvyon üzerine yapılmış olan yazlık ve oteller; havzanın beslenme yüzeyini daraltmakta, arıtma-kanalizasyon sistemlerinin olmayışı ve yapılan aşın çekimler bu kirlenmeyi hızlandırmaktadır. Bilinçsiz şekilde yapılaşma kontrol altına alınmalı ve dağlık kesimlere kaydırılmalıdır. Ancak bu şekilde bölgedeki yeraltı suyu daha uzun süreli kullanılabilir. Ayrıca yeraltı suyunu kirletici özellikteki atıkların bir an önce arıtma- kanalizasyon projesi ile seçilecek bölgelerde depolanması ve arıtılması yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Geologic studies made in the study area showed that the oldest rock unit was formed of Menderes Massif metamorphics of Upper Triasic-Upper Cretaceous aged schist and marbles. These units have been formed because of mid heat and low pressure and have risen because of the extentional tectonics. The basin that collapsed because of fault formation which has most probability begun in Oligocene, it has taken a formation of a lake through floods in Miocene, and Neogene series have covered this unit an uncorformily contact. These Neogene series are made up of conglomerates, sandstone, claystone, sillstone, marl, clayey limestone and limestone. Tuffs are volkanic origins of Upper Miocene and later streams with trachy basalt. Rocks of this region have been effected by Hersiniyen and Alpin Orogenes and have curled and broken. Graben formed within this region, Quaternary aged alluvium precipiated through decompose and conuey, and covered all the units discordantly. Through out hydrogeologic studies carried out in the study area, it hase been understood, that this area has a great importance of it's ground water potential. In this area there are rock units in the quality of aquifer; Mesozoica aged marbles, Neogene aged conglamerates and limestone levels belonging to Kuşadası unit, Upper Miyocene-Lower Pliocene aged Davutlar volcanic unit and Quaternary aged alluvium. The springs except for Ilicapmar, Davutlar Spa and Zeus Spring, and wells are convenient for usage. This study area shows a great variety of hydrogeology. Davutlar Spa termal water important hot water potential and its temperature 43°C. Reservoir rock of this geotermal system of this area is the Menderes Massif marbles. The cap rock is the clayey level that is in Neogene aged Kuşadası unit, and the heat source is thegeotermal gradient because of the tectonic and volcanic activity of the area. The result of geotermometry suggest there is a deep reservoir which has low enthalpy fluids (about 100-120°C). In study area, there are about 750 sounding wells that are used for drinking, irrigation purposes. But most of these wells have been salten because of excessive extractions. Aquifers in the study area are unconfined and permeable because of this it is vulnerable to be polluted. Due to the fact that the resorts and the hotels built on alluvium the dranaige of the basin is narrow. Because of the lack of refinery-drainage systems and over ground water extraction, this pollution will be accelerated. Unconscious constructions should be controlled and should be sliden to mountainous sections. This is the only way to use the ground water of this area for a longer time. Also, effluent that pollute the ground water should be stored and refined in choosen as refinery- drainage project as soon as possible.