Madencilik yatırımlarının finansmanı ve finansal yönetimi
The Financing of mining investments and financing management
  1. Tez No: 119612
  2. Yazar: TOLGA YALAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
n ÖZET Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Madencilik Yatırımlarının Finansmanı ve Finansal Yönetimi başlığı altında, örnek bir projenin yatırım maliyeti incelenerek genel bir değerlendirme yapılmıştır. Örnek proje olarak Yaşam Mermer ocağı yatırımı ele alınmış ve incelenen yatırımın en son teknolojiye uygun olarak yapılması planlanarak detaylı bir fizibilite etüdü yapılmıştır. Sabit sermaye tutarının hesaplanmasından sonra ise, bu tutarın, nereden ve hangi kredi koşullarında sağlanacağı konusunda araştırmalar yapılmıştır. Burada özellikle kredi veren Türkiye İş Bankası Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası vb. kuruluşlar incelenmiştir. Tezin amacı, sabit sermaye tutarının sağlanmasında elde edilen kredi değişkenlerinin, yani, kredi faiz oranı, kredi geri ödeme süresi ve özsermaye - kredi oranı incelenerek sabit sermaye tutarının bu değişkenlerden nasıl etkilendiği incelenip belli sonuçlara ulaşılmasıdır. Araştırma boyunca elde edilen kredi değişkenleri geniş bir aralığa yayılarak, finans analizinden elde edilen sonuçların daha anlaşılır olması hedeflenmiştir. Bu araştırmaların sonucu olarak, Yaşam Mermer ocağı sabit sermaye tutarının, yatırımcıya sağladığı en uygun koşullar hesaplanarak finans analizinde genel bir görünüm çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study that is prepared as a master of science thesis,“The Financing of Mining Investments and Financing Management”have been called and in this head, cost of investments of model project have been searched and have been generally evaluated. In this model project that is called investment of Yaşam Mermer Quarry have been considered, this investment have been planned for modern technology and have been done detail feasibility studies. After calculated cost of investment, this monetary amount where, how and which conditions that will be found has been researched. In this position, espicially association credit cooperation such as;Türkiye İş Bankası Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası etc. have been searched. Purpoeses of thesis, credit condiations that credit interest rate, credit payback time and capital - credit ratio have been evaluated. This conditions that would be effected cot of investment have been investigated. During the searching, result of credit conditions have been spreat a large intervals therefore results have been occured more meaningful. The results of investigation, investment of Yaşam Mermer Quarry the most appropriate conditions have been calculated.