Kuşadası-Davutlar kıyı düzlüğü ve çevresinin fiziki coğrafyası
Physical geography of the Kuşadası-Davutlar coastal plain and its surroundings
  1. Tez No: 581743
  2. Yazar: SENEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Kuşadası-Davutlar kıyı düzlüğü ile Kadıkalesi çevresinde yapılan delgi sondaj çalışmalarının verileri, bu verilere göre hazırlanmış kesitler ve genel bölgesel bilgilerimiz birlikte değerlendirilerek yörenin Holosen'deki jeomorfolojik gelişimi belirlenmiştir. Bu gelişim içinde Kadıkalesi ve çevresinin paleocoğrafyası ortaya konmuş, yöredeki kültürel gelişmelerle birlikte jeoarkeolojik değerlendirmeler yapılabilmiştir. Buna göre bütün sondajların sedimantolojik, paleontolojik ve jeomorfolojik açıdan değerlendirilmesi sonucu, son buzul çağında -130 metrelerde bulunan deniz seviyesinin daha sıcak bir döneme girilmesi ve buzulların eriyip denizlerin seviyesini yükseltmesiyle hızla yükselen deniz seviyesine bağlı olarak kıyı çizgisinin günümüze oranla daha iç kesimlere doğru ilerlediği belirlenmiştir. Delgi sondaj verilerine göre Kuşadası-Davutlar kıyı düzlüğünde kıyı çizgisinin Orta Holosen'de bugünküne oranla 1-2 km kadar içeriye sokulmuştur. Kadıkalesi höyüğü ve yakın çevresine ait hazırlanan kuzey-güney ve doğu-batı yönlü kesitlerde de izlendiği üzere kıyı çizgisinin en fazla karaya doğru ilerlediği Orta Holosen'de Kadıkalesi'nin bulunduğu alanın denizle çevrili, ancak doğu bölümünden ince bir boyunla karaya bağlı bir yarımada halinde olduğu gözlenmiştir. Kadıkalesi höyüğündeki arkeolojik veriler, bu alanda yerleşimin başlangıcının en azından günümüzden 6000 yıl öncesine uzandığını işaret etmektedir. Söz konusu tarihlerde deniz seviyesi en yüksek konumuna ulaşmış ve kıyı çizgisi ilerleyebildiği en iç kesimde bulunmuştur. Bu durumda bu alana ilk yerleşen insanlar, günümüzden farklı olarak, her iki yakasında uygun liman olabilecek küçük iki koyun bulunduğu bir yarımadayı kullanmış olmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
The data of drilling drilling studies in Kuşadası-Davutlar coastal plain and around Kadıkalesi were evaluated together with the sections prepared according to these data and our general regional information. Thus, the geomorphological development of the area in Holocene was determined. In this development, paleogeography of Kadıkalesi and its environs has been revealed and geoarchaeological evaluations can be made with the cultural developments in the region. According to this, the sedimentological, paleontological and geomorphological evaluation of all drillings revealed that the sea level at -130 meters in the last ice age was rapidly increased due to a warmer period and the melting of glaciers. Depending on the rising sea level, it has been determined that the coastline has progressed more inward than the present day. According to core drillings data, in Kuşadası-Davutlar coastal plain, the coastline was inserted 1-2 km in the Middle Holocene. As seen in the north-south and east-west cross sections of the Kadıkalesi mound and its immediate surroundings, it is observed that the area was surrounded by the sea. It was also determined it was in the form of a peninsula connected to the land by a thin neck from the eastern part in the Middle Holocene when the coastal line most advanced landward. The archaeological data on the Kadıkalesi mound indicate that the beginning of the settlement in this area go back at least 6,000 years ago. On the aforementioned dates, the sea level reached its highest position and was found in the most inland where the shoreline could progress. In this case, people who settled in this area must have used a peninsula with two small bay, which may be the appropriate harbor on both sides.