Crystal structure of two dimensional coordination polymer Cd(3-methylpyridine)2Ni(CN)4
İki boyutlu koordinasyon polimeri Cd(3-methylpyridine)2Ni(CN)4'ün kristal yapısı
  1. Tez No: 119617
  2. Yazar: GÖKHAN UTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI ÖZET Cd(3-methylpyridine)2Ni(CN)4,Cl6HlAN6CdNi molekülünün, moleküler ve kristal yapısı tek kristal x-ışını kırınımı yöntemiyle çözülmüştür. Yapı Patterson yöntemi ile çözülüp, I>2a(l) koşulunu sağlayan 1793 yansıma kullanılarak yapılan arıtımlar sonucunda R = 0.028 değerine ulaşmıştır. Kompleks Cd merkezi etrafında çok az bozulmuş oktahedral geometriye sahiptir. Dört tane siyano N atomu Cd merkezi etrafında ekvatoral koordinasyonda olup ve Cd - N (siyano) bağ mesafeleri eşittir. C16HuCdN6Ni yapısı, tetrasiyanonikelat iyonlarının Cd ile koordinasyonu ile meydana gelmiş polimerik örgü şeklinde ortaya çıkmaktadır. 3- metil pridin molekülleri Cd ile yaptığı bağa göre, örgünün her iki tarafına trans pozisyonunda yerleşmiştir. Örgüyü oluşturan bağlar, Ni-C-N -Cd diziliminde olup C ve N atomlarının konumlarında doğrusallıktan saparak oluşmaktadır. Tabakalar arası uzay sadece ligandlar tarafından işgal edilmektedir Bu kompleks monoklinik sistemde kristallenmekte ve C2/m uzay grubundadır: a = 16.5198(16) Â, b = 7.3512(7) Â, c = 7.6309(6) Â, J3 = 107.060(10), Z = 2,DX =l.73g/cm\ ju{MoKa) = 2.27 İmm"1. Ve final değerler R = 0.028, wR = 0.083, S = 1.064, Ao^ = -0.597 e/Â3, Atrm = 1.396 e/Â3 bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Molecular and crystal structure of Cd(3-methylpyridine)2Ni(CN)4, C16HuCdN6Nihave been determined by single crystal X-ray diffraction method. The structure was solved by Patterson method and refined to a final R = 0.028 for 1793 reflections with I>2cr(l). The complex adopts a slightly distorted octahedral geometry around the Cd center. The four cyano N atoms occupy the equatorial coordination sites around the Cd center, and the Cd - N (cyano) bond distances are equal. The structure, Cl6HuCdN6Ni, consist of polymeric networks made up tetracyanonickelate ions coordinated to Cd. The 3-methyl pyridine molecules bound to Cd in trans positions are located on both sides of the network. The bonding in the networks occurs because of a departure of the Ni-C-N- Cd sequence of atoms from linearity at the C and N positions. The interlayer space is occupied by the ligandsonly. The title complex crystallizes in the monoclinic system, Cllm space group, with a = 16.5198(16)Â, 6 = 7.3512(7) A, c = 7.6309(6) Â, ^ = 107.060(10), Z = 2,DX =\.73g/cm3, fi(MoKa ) = 2.271mm"1. And final values R = 0.028, wR = 0.083, S = 1.064, Aa^ = -0.597 e/Â3, Ao^ = 1.396 e/Â3 found.