Trace metals in airborne particles and their dry deposition in İzmir
İzmir ilinde atmosferik partiküller içerisindeki ağır metaller ve onların kuru birikimleri
  1. Tez No: 119621
  2. Yazar: AYŞE BOZLAKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZET Havadan yere yağan yirmi dört adet kuru birikim örneği, yapay yüzeyler üzerinde, Eylül 2000-Haziran 2001 tarihleri arasında toplanarak insan faaliyetleri sonucu oluşan ve topraktan gelen ağır metallerin analizi yapılmıştır. Aynı zamanda dış hava örnekleri, bir toz örnekleme cihazı kullanarak alınmıştır. Analiz sonuçlarına bağlı olarak ölçülen Pb, Cr, Zn, Cd, Cu, Ni, Mn, Mg, Al, Ca ve Fe elementlerine ait ortalama kuru birikim miktarları sırasıyla; 0.219, 0.0158, 1.9057, 0.0239, 0.1237, 0.1292, 0.1350, 3.1, 23.5, 43.1 and 12.089 mg m-2 gün1 olarak bulunmuştur. Partikül fazındaki tüm kuru depolanma hızları, kuru birikim miktarlarının aynı zamanda ölçülen atmosferik konsantrasyonlara bölünmesiyle hesaplanmıştır. Partikül kirleticiler için hesaplanan ortalama kuru birikim hızla rı sırasıyla Pb, Cr, Zn, Cd, Cu, Ni, Mn, (insan faaliyetleri sonucu oluşan); Mg, Al, Ca ve Fe (toprak kökenli) elementleri için; 2.837, 1.23, 4.63, 3.62, 1.35, 4.95, 1.23, 0.98, 0.55, 1.46 ve 6.15 (cm s" ) olarak hesaplanmıştır. Yapılan bu çalışmanın sonucunda bulunan bütün bu veriler, partikül fazındaki ağır metallerin kuru depolanmasının tahmininde kullanılan tipik değerlerden genelde büyük olmasına karşın, benzer teknikler kullanılarak hesaplanan değerler ile kıyaslandığında benzerlikler gösterdiği ve dünyanın başka yerlerinde görülen sınırlar içinde olduğu görülmüştür İnsan faaliyetleri sonucu meydana gelen kirliliklerin katkısının derecesi, yöredeki topraktan havaya gelen elementlerin bileşimi ve topraktaki değerler ile
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT A series of twenty four dry deposition samples were collected on a surrogate surface between September 2000 and June 2001 in Izmir, Turkey and analysed for trace elements of anthropogenic and crustal origin. Concurrently ambient air samples were taken using a high-volume sampler. The results show that the average measured Pb, Cr, Zn, Cd, Cu, Ni, Mn, Mg, Al, Ca and Fe dry deposition fluxes were 0.219, 0.0158, 1.9057, 0.0239, 0.1237, 0.1292, 0.1350, 3.1, 23.5, 43.1 and 12.089 mg m“2 day”1, respectively. Particulate phase overall dry deposition velocities calculated using the dry deposition fluxes and ambient concentrations. Average dry deposition velocities calculated using the dry deposition fluxes were 2.837, 1.23, 4.63, 3.62, 1.35, 4.95, 1.23, 0.98, 0.55, 1.46 and 6.15 (cm s"1) for Pb, Cr, Zn, Cd, Cu, Ni, Mn, Mg, Al, Ca and Fe, respectively. This values were higher than values typically used to estimate particulate trace metal deposition, however they were in reasonable agreement with values determined using similar techniques. The extent of the anthropogenic contribution was estimated by the degree of enrichment of these elements compared to the average local soil composition. High values (>10) were calculated for Cd, Zn, Pb, Fe, Mg and Ni (anomalously enriched elements- AEEs) and relatively low values ( for Cr, Cu, Mn and Ca in dry deposition samples. In aerosol samples, all trace metals were found as non- enriched elements (NEEs).