A Three dimensional human body modeling system
Üç boyutlu insan vücudu modelleme sistemi
- Tez No: 119629
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu tezin temel noktası üç boyutlu insan vücudu modelleme sistemleri üzerine çalışmaktır. Normal kadın ve erkek insan vücutlarının tümüyle ve üç boyutlu olarak bilgisayar ortamında oluşturulmasıyla ilgilidir. Bu çalışmada, tüm insan vücudunu üç boyutlu olarak tanımlamaya yarayan bir insan vücudu modelleme sistemi geliştirilmiştir. Sistem girdi olarak HBM (Human Body Model - İnsan Vücudu Modeli) adlı yeni bir dosya tipini okumakta ve insan vücudunun yüzeyini tanımlamak için üçgen ağ yapısından oluşan parametrik bir yüzey oluşturmaktadır. Üçgen ağ yapısı, bilgisayar grafikleri alanında herhangi bir nesnenin üç boyutlu olarak yüzeyini betimlemede kullanılan standart bir yöntemdir. Sistem ayrıca kullanıcılara, modellerin vücut ölçülerini kontrollü bir şekilde değiştirmeleri için parametreler sunmaktadır. Böyle bir sistemin tasarımında önemli olan görsel gerçekçilik, kontrol kolaylığı ve sunum hızı arasında kabul edilebilir bir uzlaşım sağlamaktır. însan vücudu gibi kompleks bir nesnenin doğru bir şekilde modellenmesinin zorluğundan dolayı, sistem gelişmiş bilgisayar grafikleri ve modelleme teknikleri, kompleks algoritmalar, hızlı bilgisayarlar ve 3D tarayıcılar gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT The focal point of this thesis is to study on human body modeling systems. It is related about the construction of complete, three-dimensional representations of the normal male and female human bodies in the computer environment. In this study, a human body modeling system has been developed to define 3D models of the whole human body. The system reads a new type file HBM (Human Body Model) as input and uses triangular meshes to generate a parametric surface model to describe the human body surface. In computer graphics, triangular meshes are a very standard way of representing 3D surfaces sets of any object. The system also shows a set of conceptual parameters to allow the users to modify the body size of the models in a controllable way. A significant design issue of such a system is to find a reasonable compromise between visual realism, ease of control and rendering speed. For reasons of the inherent difficulty of accurately modeling an entity as complex as the human body, the system requires improved computer graphics and modeling techniques, complex algorithms, faster machines and 3D scanners.