Effects of PVA on limestone bond strength and determination of geomechanical properties of lymra clayey limestone
PVA'nın kireç taşının tanelerarası bağ kuvvetine olan etkisi ve limra killi kireç taşının jeomekanik özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 119630
  2. Yazar: DENİZ UÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ONARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kireçtaşının molekülleri ve atomları arasındaki bağ kuvvetinin değişip değişmediğini araştırmak için uygun sıvılara az miktarda PVA eklendi. PVA nın kireçtaşının mikro yapısına ve tek eksenli basınç dayanımı, Shore sertliği, sürtünmeyle aşınma, eğilme dayanımı gibi bazı jeomekanik özelliklerine olan etkisi üzerinde çalışılmıştır. Kireçtaşının bağ kuvvetini arttırmak için az miktardaki PVA çimentoya eklendi. Numuneler Portland çimento ve PVA/su karışımında oluşan sıvıya koyulup, kireçtaşının yüzeyiyle sıvının etkileşimi sağlanmıştır. Numunelerin iyileştirilmesinden sonra taneler arası bağ dayanımı numuneler nemli iken araştırılmıştır. % 2, 4, 10, 20 wt PVA'nın çimentoyla birlikte kireçtaşına uygulanması sonucunda kireçtaşının taneler arası bağ kuvveti artmıştır. Dayanım artışı hemen hemen 5 kata çıkmıştır. Aynı zamanda yenilme durumu değişmiştir çünkü PVA yapıştırıcı özelliği göstermektedir. PVA' nın eklenmesiyle bağ dayanımındaki kazanç kil minerallerinin suyla birlikte PVA' yi absorblamasından dolayı ve kireçtaşının yüzeyindeki kalsiyum hidroksit nukleasyonunun engellenmesinden dolayı artar. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, small amounts of PVA in aqueous solution were added to cement paste to ascertain its effect on the bond strength between limestone atoms and molecules. The effects of PVA on the microstructure and some tests such as uniaxial compressive strength, Shore hardness, abrasion resistance, fiexural strength, etc., were studied. Small amounts of PVA were added to cement paste in an attempt to increase the limestone bond strength. Specimens consisted of ordinary Portland cement mixed with PV A/water solutions and cast against ground surfaces of limestone. The limestone bond strength after curing was tested in a wet state by three-point bending. The addition of 2, 4, 10, 20 wt % PVA based on the mass of cement increased the strength for limestone-paste bond. The strength increase was about five-fold for limestone. The failure mode also changed, from pure adhesive failure without PVA to cohesive failure of the limestone. The gain in bond strength with the addition of PVA seems to arise from absorpsion of the clay minerals with water and an inhibition of calcium hydroxide nucleation on the limestone surface. II