Değişik kaynaklı agregaların beton kalitesi üzerindeki etkisinin araştırılması
Effects of aggregates of different sources on the quality of concrete
- Tez No: 119632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Ülkemizde son yıllarda yaşanan deprem felaketleri sonucu yapılarda kullanılan betonun ne denli önemli olduğu ve belirli standartlarda hazırlanması gerektiği anlaşılmıştır. Beton ana bileşenlerini agrega, çimento ve su oluşturmaktadır. Bu karışımda agreganın %75'e varan oranda bulunması agreganın ne denli önem taşıdığım göstermektedir. Bu nedenle betonda kullanılan agreganın T.S.E. standartlarına uygunluğu şarttır. Mineral kökenli, genellikle 100 mm'ye kadar çeşitli boyutlarda tanelerden oluşan, beton yapımında çimento ve su karışımından oluşan bağlayıcı madde yardımıyla bir araya getirilen organik olmayan, çakıl, kırmataş (mıcır) gibi doğal kaynaklı veya yüksek fırın cürufu, genleştirilmiş perlit, genleştirilmiş kil gibi taneli malzemeye agrega denilmektedir. Bilindiği gibi doğal malzemeler daha yuvarlak ve yüzeyleri daha az pürüzlü olduğundan betonun işlenebilirliği fazladır. Ayrıca çimento harcı ile dolacak boşluklar daha az olacağından çimentodan da ekonomi sağlanır. Beton karışım reçetesinin bulunması için uygun bileşenlerin (çimento, agrega, su ve katkılar) seçilmesi gerekir. Uygun işlenebilirlik, dayanım ve dayanıklılıkta mümkün olan en ekonomik betonun elde edilmesi için bu bileşenlerin göreceli olarak hesaplanması gerekir. Bu çalışmada, agregaların beton dayanımına olan etkileri deneysel olarak incelenmeye çalışılmıştır. Anahtar sözcükler : Agrega, Beton, Beton Agrega Standartları
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Due to the disasters caused by earth quakes in our country in the last years, how important the concrete used for the buildings and their need for construction under certain standards are understood. Concrete is mainly composed of aggregates, cement and water. In this composition, the fact that agrega is available with a ratio of almost 75 % shows how important it is. Therefore, the qualification of the aggregates used in the concrete construction is compulsory to be appropriate to TSE standards. The granular material that is mineral rooted, is composed of granules in various dimensions generally up to 100 mm,in the concrete is brought together by use of a binding material that is formed with cemente and water mixture, non-organic, naturally resourced like gravel, broken stone or naturally sourced like furnace sediment, enlarged perlit, enlarged clay material is called aggregates. As it is known concrete is highly processable since natural materials are round and their surface is less rough. Also it is provided to be economized on cemente since the holes that should be filled up will be few. In the construction of the receipt of the concrete mixture, first selection of appropriate components and secondly, the calculation of the proportion of the components in the construction of the most feasible economic concrete with proper processibility and endurance is important. In this project, the effects of aggregates on the endurance of the concrete is tried to be examined experimentally. Keywords : Aggregates, Concrete, Standards of Concrete Aggregates