Pamukkale/ Hierapolis turizm amaçlı yerel ekonomik kalkınma projesi
Local economical development project for Pamukkale/ Hierapolice tourism
  1. Tez No: 119635
  2. Yazar: VOLKAN ÜÇYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Ill ÖZET Denizli İlinde yer alan Pamukkale Kasabası, dünyada bir eşi daha olmayan Pamukkale Travertenleri ve antik çağın en önemli merkezlerinden Hierapolis Antik Kentine en yalan yerleşim merkezi olmasına rağmen ekonomik olarak beklenenden çok daha az gelişmiştir. Bölgenin bu çok önemli turizm potansiyelinden yararlanması, travertenlerin ve tarihi eserlerin en iyi şekilde korunarak anlaşılabilirliğinin sağlanması ve bölge insanın sosyo-kültürel ve ekonomik açılardan kalkındırılması için Turizm Amaçlı Yerel Ekonomik Kalkınma Projesinin hazırlanması gerekliliği görülmüştür. Ziyaretçilerin kasaba içinden geçerek travertenler ve antik kente ulaşmalarım sağlayacak Karşılama Merkezi, kasaba ticaret aksına en yalan alanda; Pamukkale Müzesi ise yine kasaba içinde tasarlanmıştır. Her iki tasarımda da travertenlerin ve antik kentin en iyi şekilde algılatılıp tanıtılmasına çalışılmıştır. ziyaretçilerin beklentileri ve ihtiyaçları da tasarımların ana kriterlerini oluşturmuştur. Ayrıca travertenler için büyük tehlike oluşturan otellerin yıkılmasıyla gece konaklayan ziyaretçilerin ihtiyaçlarına karşılık veremeyen kasabada tasarlanan otel kompleksinin de bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacağına inanılmaktadır. Ziyaretçilerin gezi güzergahları da eserlere ve travertenlere zarar vermelerini önlemeye yönelik olarak belirlenmiştir. Antik kentte yer alan eserler önce korunmalıdır, tahribatın önlenmesi ve algısal bütünlük için restorasyonlar yapılabilir. Travertenler de çok küçük bir bölümünün gezilmesine izin verilmesiyle e alternatif termal havuzlarla korunabilir. Termal suyun travertenleri beyazlatmak için kullanılmasından sonra havuzlarda ve otelde kullanılmasına izin verilebilir. T.C YÜKSEKÖCRTTIM KUKUIA BOiCDMAKtASYGft mUOZlIV En önemlisi projenin kullanıcıları, uygulayacıları ve uygulatıcıları tarafından benimsenmesidir. Turizm ve koruma politikaları ile hem ziyaretçiler hem de bölgede yaşayan insanlar bilinçlendirilmelidir. Koruma kararları ve kalkınma kararlarının birbirleriyle örtüştüğü, doğal ve kültürel çevreye saygılı, yaşanabilir mekanlar ve düzenlemeler korumacı, plancı ve kent mimarı yapılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Matchless limestone rocks resembling waterfalls at Pamukkale town in Denizli city economically less developed than expected though it has been the residential area nearest Hierapolis Antique Centrum which was one of the most important centers of the antique age. To reflect its tremendous tourism potential, environmental protection of limestone rocks and historical monuments, development of regional people in regards of social, cultural, and economical aspects, the preparation of Tourism Purpose Local Economic Development Project has been necessary. A location for letting visitors passing though the town and reaching limestone rocks and the old antique area has been projected near the town. Pamukkale museum has been projected in the town. In both projects, limestone rocks and the antique city were tried to be detected in better way. Expectations and needs of visitors have been main criteria for project. In addition, the new hotel complex projected in the town will give better accommodation for visitors. The visiting paths have been kept far from limestone rocks and monuments for protection. Monuments in the antique city must be protected. Monuments may be restored for protection of destruction and for a better perceptional integrity. A partial visit of limestone rocks and alternative thermal pools may protect the limestone rocks. Thermal water may whiten the limestone rocks and be permitted for use in pools and in the hotel. The most important, this should be adopted by users of the project and applicators. By tourism and protection policies, both visitors and the people living in the area should be aware of the importance of Pamukkale. Regulations for protectionVI and development have been developed for this exclusive area with better planning and urban architecture. Kirauui