Kültürel miras aktarımında turist rehberlerinin çocuklara yönelik anlatımı: Pamukkale-Hierapolis Ören Yeri örneği
Tour guides' interpretive approaches for children in cultural heritage transmission: A case study of Pamukkale-Hierapolis
- Tez No: 992666
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYMA AY ARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras, toplumların kimliğini, değerlerini ve tarihsel sürekliliğini temsil eden; somut ve somut olmayan unsurlardan oluşan dinamik bir bütündür. Bu miras, geçmişle bugün arasında köprü kurarak toplumlara aidiyet duygusu kazandırır ve ortak belleğin sürdürülebilirliğini sağlar. Kültürel mirasın korunması yalnızca fiziksel yapıların restore edilmesiyle sınırlı değildir; aynı zamanda o mirasın taşıdığı anlamın, hikâyenin, sembolik değerlerin ve toplumsal hafızadaki yerinin yaşatılmasıyla mümkündür. Bu koruma süreci, toplumsal bilinç ve eğitim yoluyla desteklenmediğinde kalıcı olamaz. Bu noktada turist rehberleri, kültürel mirasın doğru biçimde aktarılmasında, farkındalık oluşturulmasında ve öğrenme sürecinin desteklenmesinde önemli bir görev üstlenmektedir. Onların anlatımları, kültürel mirasın yalnızca bilgi düzeyinde değil, duygusal ve deneyimsel düzeyde de içselleştirilmesine katkı sağlar. Bu çalışma, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale-Hierapolis Ören Yeri örneğinde, profesyonel turist rehberlerinin çocuk gruplarına yönelik anlatım dillerini, karşılaştıkları mekânsal/bilişsel güçlükleri ve geliştirdikleri çözüm stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış; elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, rehberlerin çocuklara yönelik anlatımlarda sadeleştirilmiş dil, hikâyeleştirme, oyunlaştırma, drama, görsel destek, etkileşimli etkinlikler ve soru-cevap gibi teknikleri sıklıkla kullandıklarını göstermiştir. Analiz sonucunda dört ana tema oluşturulmuştur; Çocuklara Yönelik Anlatımı Etkileyen Unsurlar, Çocuklara Yönelik Anlatım Stratejileri, Çocuklara Sunulan İçerikler ve Çocuklarda Kültürel Miras Farkındalığı. Ayrıca rehberlerin pedagojik farkındalık düzeylerinin, aldıkları eğitim, mesleki deneyim ve kişisel ilgileriyle doğrudan ilişkili olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, rehberlerin soyut ve karmaşık mirası, çocukların bilişsel seviyesine uygun olarak seçip, eleyip ve yeniden kurguladıkları tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, turist rehberinin çocuk turlarındaki rolü klasik tanımların ötesine taşınarak; bilgiyi pedagojik bir süzgeçten geçirip dönüştüren bir“Pedagojik Küratör”olarak tanımlanmış ve bu kavram alanyazına önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is a dynamic whole consisting of tangible and intangible elements, representing the identity, values, and historical continuity of societies. This heritage establishes a bridge between the past and the present, providing societies with a sense of belonging and ensuring the sustainability of collective memory. The preservation of cultural heritage is not limited to the restoration of physical structures; it is also possible by keeping alive the meaning, story, symbolic values, and place in social memory that the heritage carries. This preservation process cannot be lasting unless supported by social awareness and education. At this point, tourist guides undertake an important duty in the correct transmission of cultural heritage, the creation of awareness, and the support of the learning process. Their narratives contribute to the internalization of cultural heritage not only at the informational level but also at the emotional and experiential levels. This study aims to examine the narrative languages of professional tourist guides towards child groups, the spatial/cognitive difficulties they encounter, and the solution strategies they develop, within the example of the Pamukkale-Hierapolis Archaeological Site, which is on the UNESCO World Heritage List. In the study, where the qualitative research method was adopted, the semi-structured interview technique was used as the data collection tool; the obtained data were examined using the thematic analysis method. The findings showed that guides frequently use techniques such as simplified language, storytelling, gamification, drama, visual support, interactive activities, and question-answer in narratives directed at children. As a result of the analysis, four main themes were created: Factors Affecting Narrative Directed at Children, Narrative Strategies Directed at Children, Contents Presented to Children, and Cultural Heritage Awareness in Children. Furthermore, it was determined that the guides' levels of pedagogical awareness were directly associated with the education they received, their professional experience, and their personal interests. Consequently, it was determined that guides select, filter, and reconstruct the abstract and complex heritage in accordance with the cognitive level of children. In this direction, the role of the tourist guide in child tours has been moved beyond classical definitions; it has been defined as a“Pedagogical Curator”who transforms knowledge by passing it through a pedagogical filter, and this concept has been proposed to the literature.