Geniş açıklıklı mekanların üstünü örten taşıyıcı sistem incelemesi
The Study of the structures that covers the wide span buildings
- Tez No: 119642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
IV ÖZET İnsanların barınma ve fiziksel çevre gereksinmelerinin karşılamada mevcut taşıyıcı sistemlerin ve mekansal düzenlemelerin tekrarı yeterli gelmemekte; teknolojinin gelişimi ve toplumsal ilişkilerin değişimi ile birlikte yeni mekan tipleri ve yeni taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesine duyulan gereksinim giderek artmaktadır. İnsanoğlu ilk çağlardan beri, daha geniş açıklıklı yapılar elde etmek için kullandığı malzemenin niteliklerini zorlamış ve çeşitli taşıyıcı sistemler geliştirmiştir. Bu taşıyıcı sistemleri, malzeme kullanımı açısından dana etkin ve ekonomik olarak oluşturabilmek için çeşitli geometrik biçimleri deneyerek her taşıyıcı sistem için ideal geometrik biçimleri araştırmıştır. Zaman içinde artan ihtiyaçlardan dolayı yeni mekanların oluşumunda, geniş açıklık kavramı ve bununla birlikte geniş açıklık geçme sorunu ortaya çıkmaktadır. Genel olarak, geleneksel sistemlerle geçilemeyen açıklıklara sahip yapılan, geniş açıklıklı yapılar olarak tanımlayabilmekteyiz. Bu çalışmada, günümüzde artan geniş açıklıklı mekan ihtiyacı dikkate alınarak, geniş açıklıklı taşıyıcı sistemlerin ve bu taşıyıcı sistemlerden doğrusal çubuk elemanlarla oluşturulan, ülkemizde de diğer taşıyıcı sistemlere göre daha yaygın olarak kullanılan düzlem kafes kiriş ve uzay kafes sistemler incelenmiştir. Literatür araştırmasıyla birlikte, bu iki taşıyıcı sistem için ülkemizdeki uygulamalarının durumu hakkında bir taşıyıcı sistem analiz çalışması yapılmaktadır. Beş ana bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, programın tanımlanması, amacı, çalışmanın yöntemi ve kapsamı açıklanmaktadır.V“Geniş Açıklıklı Yapılar ve Taşıyıcı Sistemleri”başlığı altında oluşturulan ikinci bölümde, geniş açıklıklı yapılar ve taşıyıcı sistem kavramları açıklanmıştır. Öncelikle, geniş açıklık ve geniş açıklıklı yapılar kavramı, ihtiyacı ve tarihsel süreç içinde geniş açıklıklı yapı örnekleri üzerinde durulmuştur. Taşıyıcı sistem konusu içinde de taşıyıcı sistem sınıflandırmasıyla birlikte yapının dış etkilere karşı bütünlüğünü koruyan taşıyıcı sistem kavramı, amacı ve taşıyıcı sistemin biçimlenmesine doğrudan etkisi olan yükler ve taşıyıcı sistem gereksinimleri açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, çubuk sistemler içinde yer alan ve diğer taşıyıcı sistemlere göre ülkemizde de kullanımı daha yaygın olan, doğrusal çubuk elemanlarla oluşturulmuş düzlem kafes kiriş ve uzay kafes sistemler incelenmektedir. Düzlem kafes kiriş ve uzay kafes sistemlerin İmalatı, malzemesi, geometrik biçimleri, yapım sistemleri ve kurulumu açısından araştırılarak, her iki taşıyıcı sistemin tanımı, amacı, oluşum ilkeleri, bileşenleri ve birleşim özellikleri sunulmaktadır. Dördüncü bölümde, ülkemizde de yaygın olarak kullanılan çubuk eleman lı düzlem kafes kiriş ve uzay kafes sistemlerin uygulamalarının da bulunduğu, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi içindeki yapıların taşıyıcı sistemlerine ilişkin bir analiz çalışması yapılmaktadır. Sonuç bölümü olan beşinci bölümde, geniş açıklıklı yapılan taşıyıcı sistem tiplerinden olan düzlem kafes kiriş ve uzay kafes sistemler, üçüncü bölümde elde edilen veriler ve dördüncü bölümde incelenen İzmir'deki uygulama örnekleri doğrultusunda karşılaştırılmalı olarak ele alınıp irdelenmekte ve yorumlanarak kendi içindeki farklı sınıflandırma ve tablolarla sonuçlar açıklanmaktadır. tc. yükseköğretim kuruu. pokOmantasyon MEUCIZİ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The repetition of the present structures and spatial arrangements is not insufficient to serve needs of the environment and people's shelter. Together with the development of the technology and the changes in the social relations, the new kind of spaces and the necessity ofdevelopmentinthe new structure increase gradually. Since the human being has started to make buildings, they are still trying to obtain wide span buildings. They had tried to exceed the limits of the materials which were used, to obtain wide span buildings and they had developed the different structures. They had searched the ideal geometric forms of every structure by trying the different geometric forms according to using material more efficiently and economically. In the formation of the new spaces by the needs that increases over the years, the term of the wide span and the spanning become a problem. Generally, the buildings that have a spanning that can not span with the traditional structural systems, can be recognised as wide span buildings. In this study, the need of the space which has wide span was taken into consideration. The truss and space structure that are commonly used more than according to the other structures in our country and getting formed with linear rod elements have been examined. Together with literature research, for these two structures, about the situations of the their applications in our country is made analysis. This study consists of five chapters. The first chapter explains the introduction of the program, the aim, the method and the scope of the study.vn The second chapter that is called“Wide Span Buildings and Their Structures”explains the terms of the wide span buildings and structures. In the beginning of the second chapter, terms of the wide span, wide span buildings and their needs have been explained and it has been done study of the wide span buildings that are built in the past, also in this chapter, it has been explained needs of the structures that keep the wholeness of the building against the exterior effects, together with the classification of the structures. In the third chapter, truss and space structures that were formed with linear rod elements, have been examined. The manufacture, material, geometric forms, construction methods and assembly of the trusses and space structures have been researched. Then, the definition, goal, principles of formation, components, shape and joints of the both of these structures have been submitted. In the fourth chapter, the structure analysis of the buildings that have truss and space structure, have been made in Izmir Atatürk Organise Industry Zone. Finally, in the fifth chapter, trusses and space structures have been examined the direction of the information obtained in Chapter Two and Three and applications that were examined in Chapter Four comparatively and results have been explained by interpreted.