Acoustic design sensitivity analysis for vibrating bodies
Titreşen cisimler için akustik tasarım duyarlık analizi
- Tez No: 119643
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SAİDE SARIGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2002
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
m ÖZET Akustik tasarım duyarlık analizi, titreşen sistemlerin akustik karakteristiklerinin, bu karakteristikleri belirleyen tasarım parametrelerinin değişimine karşı duyarlığının hesaplanmasını içerir. Bu çalışmada, akustik basıncın farklı tasarım değişkenlerine karşı duyarlık analizini sınır elemanları metoduyla gerçekleştiren bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Düzgün titreşen tek küresel kaynağın çevresindeki akustik basıncın yarıçap, yüzey hızı ve frekans değişimine karşı duyarlığı hesaplanarak geliştirilen bilgisayar programının başarımını ortaya koymak için teorik çözümlerle karşılaştırılmışım İki küresel kaynağın alan basıncının yarıçap değişimine karşı ve bir yarım uzay problemi olarak bir çamaşır makinasının dış alan basıncının boyut ve frekans değişimine karşı duyarlığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Acoustic design sensitivity analysis includes the computation of the sensitivity of the acoustical characteristics of vibrating systems with respect to the variation of the design parameters predicting these characteristics. In this study, a boundary element code performing the sensitivity analysis of the acoustic pressure with respect to three different design variables has been developed. The field pressure sensitivities of a dilating spherical source with respect to radius, surface velocity and frequency changes have been calculated and compared with the theoretical solutions in order to verify the computer code. The sensitivity of the field pressure of two dilating spherical sources with respect to radii change has been computed. A washing machine in half space has been considered as a practical problem and the field pressure sensitivities with respect to the size and frequency changes have been examined.