Modelling and computer aided design of cutting blade
Kesici aletlerin modellenmesi ve bilgisayar destekli dizaynı
  1. Tez No: 119644
  2. Yazar: DURSUN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY HARZADIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, toprak işleme sırasında toprakta oluşan gerilme dağılımları laboratuarda yapılan testlerle, Sonlu Elemenlar Metoduyla ve Teorik Metodlarla incelenmiştir. Toprağın mekanik karakteristiği, laboratuar deneyleriyle hesaplanmıştır. Bütün analizlerde, kohezyon ve iç sürtünme açısı yerine elastisite modülü ve Poisson oranı kullanılmıştır. Elastisite modülü ve Poisson oranı serbest basınç deneyi ile saptanmıştır. Serbest basınç deneyinden elde edilen sonuçlar Sonlu Elemanlar Analizinden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, Sonlu Elemanlar Analizleri için ABAQUS 6.2 programından yararlanılmıştır. Laboratuar deneylerinde iki farklı plaka ve 3d farklı hız kademesi kullanılmıştır. Laboratuar deneylerinden elde edilen sonuçlar, Sonlu Elemanlarla elde edilen sonuçlarla ve Teorik Metodlarla elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve büyük bir uyum gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada topraktaki gerilmelerin dağılımının ABAQUS programı ile gerçekleştirilebileceği ve toprakta çalışan yüzeylerin dizaynında bu yöntemin kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, stress distributions in the sou during soil cutting operations are investigated with tillage laboratory tests, finite element analysis and theoretical method. Mechanical characteristics of the soil are determined with laboratory experiment. Modulus of Elasticity ancT Poisson's ratio ate used instead of soil cohesion and internal friction angle for all analysis. Modulus of Elasticity and Poisson's ratio are calculated with unconfined compression test. The results are compared with finite element analysis. ABAQUS 6.2 program is used for finite element analysis in this study. Two different cutting blades and two different travel speeds are used for all tillage laboratory tests. The results obtained from the laboratory tests in soil bin ar6 compared with the results from finite element analysis and theoretical method and as a result very good agreements are found. As a result, this study shows that, stress distributions in the soil can be predicted with ABAQUS program and the new cutting blades can be designed. KtKfiMAfrfAsyoN