Dönel geometrik unsurlarla parça modelleme ve CNC kodu türetme
Part modelling with rotational geometric features and generating CNC codes
- Tez No: 114786
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
DÖNEL GEOMETRİK UNSURLARLA PARÇA MODELLEME VE CNC KODU TÜRETME (Doktora Tezi) Cengiz ELDEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık-2001 ÖZET Bu çalışmada, tasarımdan, işlem planlaması ve imalat aşamasına kadar bir bütünleşme sağlayarak, imal edilebilir unsurlar yardımıyla bilgisayar destekli veri tabanı otomasyonunun gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Tasarım aşamasında geliştirilen bir modül ile parçanın çizimi yapılabilmekte, işlem planlaması için gerekli bilgiler uygun veri tabanlarından sağlanarak parçanın tasarımı üretim unsurlarına göre yapılabilmektedir. Ayrıca herhangi bir BDT programında tasarlanan parça modeline ait DXF dosyasından da unsurlar tanıtılarak işlem planı çıkartılabilmektedir. İlk etapta parçanın imalatı için gerekli kesici, kesici uç seçimi veri tabanından yapılmakta, daha sonra kesici ve malzemeye göre kesme parametrelerinin optimizasyonu yapılmakta ve parçanın işlem planlaması ile imalatı için gerekli BSD kodları oluşturulmaktadır. Böylece BDT/BÜÜ/BDİP arasındaki bilgisayar destekli bir bütünleşme sağlanarak otomasyonda hız, esneklik ve zaman kazanılmaktadır. Program Delphi programlama dilinde yazılmıştır. Bilim kodu : 625. 02. 07 Anahtar kelimeler : Unsur Tabanlı Tasarım, İşlem Planlaması, CNC Kodu Türetme, Parça Modelleme. Sayfa Sayısı : 180 Danışman : Prof. Dr. Fevzi ERCAN
Özet (Çeviri)
PART MODELLING WITH ROTATIONAL GEMETRIC FEATURES AND GENERATING CNC CODES (Ph. D. Thesis) Cengiz ELDEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December -2001 ABSTRACT In this study, a computer aided database automation system, which integrates the design, process planning, and production stages with producable features has been aimed. At the design stage, a part to be manufactured is drawn and process plans can be prepared from it furthermore process plans can also be obtained from a DXF file of a part model designed in a CAD program. Firstly, the database required to produce the part is formed and the selection of cutting tool and inserts is performed using the database. Afterwards the optimisation of cutting parameters is performed and then the process planning of the part and CNC codes for it's production are produced. Thus, by providing a computer aided integration among the CAD/CAM/CAPP applications the speed and the flexibility in automation have been increased and the lead time has been reduced. The program was written in Delphi programming language. Science code : 625. 02. 07 Key Words : Feature Based Design, Process Planning, Generating CNC Codes, Part Modelling. Number of pages : 180 Advisor : Prof. Dr. Fevzi ERCAN