Utilization of nitrogen fixing organisms in biological treatment of nitrogen deficient wastewaters
Azot tutan bakterilerin azot içeriği düşük atık suların biyolojik arıtımında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 119646
  2. Yazar: SERPİL ÖZMIHÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI ÖZET Azot içeriği düşük atıksuların arıtımında genellikle dışarıdan azot kaynağı eklenerek arıtma verimi arttırılır. Amonyum, nitrat tuzlan ya da üre gibi azot kaynaklarının kullanımı işletme maliyetini artırmaktadır. Aktif çamur sistemlerinde bu tür azot kaynaklarının kullanımı, çıkış suyunda kalıntı azot oluşturmakta ve çıkış suyu kalitesini bozmaktadır. Azot içeriği düşük atıksuların arıtımında alternatif arıtma yöntemi olarak havadan azot bağlayan bakterilerin kullanımı ile etkili biolojik arıtma sağlanabilir. Özellikle daha iyi arıtma performansları için bu tür bakteriler diğer kültürlerle birlike kullanılabilir. Bu tez, azot içeriği düşük atıksuların biyolojik arıtımında dışarıdan azot kaynağı eklenmesi yerine havadan azot bağlayan organizmaların kullanımını amaçlamaktadır. Bu amaçla azot bağlayan bakteriler aktif çamur kültürüyle karıştırılarak arıtma performansları değerlendirilmiştir. Deneylerde Azotobacter vinelandii kullanılmıştır. Zorunlu aerobik olan Azotobacter bakterileri aktif çamur kültürüne eklenmiştir. Azot bağlayan bakteri Azotobacter vinelandii hem aktif çamurla birlikte hem saf olarak kullanılmıştır. Kesikli ve sürekli sistemlerde azot içeriği düşük sentetik atıksudan biolojik TOC ve KOÎ giderme verimleri incelenmiş ve değişik TN/KOİ oranlarında kültürlerin performanslan karşdaştınlrnıştır. Değişik kültürlerin TOC giderme verimleri karşılaştırıldığında Azotobacter vinelandii'nin aktif çamurla birlikte kullanılması halinde daha avantajlı olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır. Kesikli deneylerde saf Azotobacter yada Azotobacter "in aktif çamurla birlikte kullanılması ile azot içeriği düşük atıksulardan ( TN/KOİ< %3) %90'ın üzerinde TOC giderme verimi elde edilmiştir.vn Sürekli sistemde Azotobacter vinelandii aktif çamur kültürüne ilave edilerek sürekli işletilen bir aktif çamur ünitesinde kullanılmıştır. Azot içeriği düşük atıksuların biyolojik arıtımında, aktif çamurun Azotobacter 'ti ya da Azotobacter 'siz olduğu durumlarda KOİ giderme verimleri karşılaştırılmıştır. Önemli proses değişkenlerinden TN/ KOİ oranı, çamur yaşı, hidrolik alıkonma süresi, giriş KOİ konsantrasyonu ve KOİ yükleme hızının, KOİ giderme verimi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneysel veriler kullanılarak sistemin kinetik sabitleri belirlenmiştir. Sonuçta, Azotobacter vinelarndii'nin. aktif çamur kültürüne eklenmesi ile azot içeriği düşük atıksuların biyolojik arıtımında (TN/COD < 0.06 ) arıtma veriminin önemli ölçüde arttığı gözlenmiştir. Azotobacter ilaveli aktif çamur kültürü ile 14 saatlik hidrolik alıkonma süresi ve 10 günlük çamur yaşında, azot içeriği düşük atıksudan ( TN/KOİ < 3%) yaklaşık %90 KOİ giderimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Biological treatment of nitrogen deficient wastewaters are usually accomplished by external addition of nitrogen sources to the wastewater. The operational costs increase with the external addition of nitrogenous compounds such as ammonium, urea and nitrate salts. Also, externally added nitrogen may partly end up in the effluent of the wastewater treatment plants, which reduces the effluent quality. As an alternative for effective biological treatment of nitrogen deficient and carbon rich wastewaters, nitrogen fixing bacteria can be used along with activated sludge culture. When nitrogen fixing bacteria was mixed with other activated sludge organisms, the performance of the system treating the nitrogen deficient wastewater may improve. The major objective of this thesis is to improve the treatment performance of nitrogen deficient wastewaters by using nitrogen fixing bacteria in an activated sludge unit. Azotobacter vinelandii was used as the nitrogen fixing bacteria since those organisms are obligate aerobes and can easily be adapted to an activated sludge system. Biological TOC and COD removal efficiencies of nitrogen deficient synthetic wastewater were investigated in batch and continuous systems by using Azotobacter vmetofc/H-supplemented activated sludge culture. Performance of Azotobacter added and free cultures of activated sludge were compared at different initial TN/ COD ratio in batch experiments. The results indicated clear advantage of using Azotobacter in the activated sludge culture to improve TOC removal performance at low TN/ COD ratios. More than 90 % TOC removal efficiencies were obtained withpure Azotobacter or Azotobacter added activated sludge culture from nitrogen deficient wastewaters. Azotobacter vinelandii was used with activated sludge culture for treatment of nitrogen deficient wastewater in a continuously operating activated sludge unit. COD removal performance of Azotobacter-sapplemeated activated sludge was compared with Azotobacter-fxee activated sludge culture for biological treatment of nitrogen deficient synthetic wastewater. Effects of important process variables such as TN/COD ratio, sludge age, hydraulic residence time, feed COD concentration and the COD loading rate on the COD removal performance were investigated. Kinetic constants of the system were determined by using the experimental data. It was proven that Azotobacter addition to the activated sludge in biological treatment of nitrogen deficient wastewater (TN/ COD < 0.06 ) has improved the COD removal performance significantly. Nearly, 90% COD removal efficiency was obtained from nitrogen deficient wastewater (TN/COD< 3%) by using Azotobacter supplemented activated sludge culture at HRT of 14 hours and SRT of 10 days.