Biological treatment of high strength wastewater in a rotating perforated tubes biofilm reactor
Dönen delikli borular biyofilm reaktöründe yüksek organik içeriğe sahip atık suların biyolojik arıtımı
  1. Tez No: 119647
  2. Yazar: SERKAN EKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yeni bir biyofilm reaktörü olan dönen delikli boralar biyofîlm reaktörü (DBBR) sıvı fazın havalandırmalı ve havalandırmasız olduğu durumlarda sentetik atıksuların artımında kullanılmıştır. Dönen delikli borular biyofilm reaktörünü dönen biyodisk reaktörü ile karşılaştırabilmek için dönen biyodisk reaktörü, aynı A/Q oram (A=1.34 m2) ve giriş KOİ derişimi gibi işletme şartlarında işletildi.Temel proses değişkenleri olan giriş KOİ derişimi, A/Q oranı, KOI yükleme bizi, sıvı fazın havalandırılması, boruların dönme hızı, boruların sayısı gibi parametrelerin KOİ giderim verimine ve hızına olan etkileri incelendi. Dönen delikli borular biofîlm reaktörü iki kısımdan oluşmakta ve her kısım düşey disklere yerleştirilmiş 25 delikli boru (toplam 50) içermektedir. Disklerin ortasından şaft geçmekte ve borular şaftın bağlı olduğu bir motor yardımıyla döndürülmektedir. Organizmalar dönme sırasında boruların hem iç yüzeyinde hem de dış yüzeyinde biyofilm tabakası oluşturmaktadır. Boruların üzerindeki delikler, boruların iç yüzeyinde oluşan biofîlm organizmalarının hava ile temasım sağlamaktadır. Boruların dış yüzeyi biofîlm oluşumunu kolaylaştırmak için pürüzlüdür. Boruların tamamının atıksu içerisine batması ve sıvı fazıda daha etkili bir karışma olmasından dolayı klasik dönen biyodisk reaktöre kıyasla daha avantajlıdır. Sıvı fazı havalandırmanın, özellikle yüksek KOİ yükleme hızlarında atıksudan KOİ giderimi için etkili olduğu bulundu. KOI giderim verimi artan A/Q oram ve boruların dönme hızı ile arttı, ancak, artan giriş KOI derişimi ve KOI yükleme hızı ile düştü. Dönen delikli borular biofîlm reaktörü KOİ giderim verimleri, aynı şartlarda dönen biyodisk sistemiyle karşılaştırıldığında özellikle düşük A/Q oram ve yüksek KOI yükleme hızlarında daha avantajlı olduğu bulundu.VI Her iki reaktör için KOİ giderim kinetikleri araştırıldı ve deneysel veriler kullanılarak kinetic sabitler bulundu. Temel proses değişkenleri olan A/Q oranı ve giriş KOİ içeriğinin bir fonksiyonu olarak sistemin KOI giderim performansını belirleyen matematiksel tasarım eşitlikleri geliştirildi.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT A novel biofilm reactor named as 'rotating perforated tubes biofilm reactor (RPT)' was used for treatment of synthetic wastewater with and without liquid phase aeration. Also a rotating bio-disc (BSD) system was operated under the same conditions as that of the RPT, in order to compare the performances of both reactors under the same operating conditions such as influent COD concentration and A/Q ratio (A=1.34 m2). The effects of major process variables such as feed wastewater flow rate, COD concentration and COD loading rate, liquid phase aeration, rotational speed of tubes and number of tubes on COD removal performances of both reactors were evaluated. Rotating perforated tubes biofilm reactor consists of two stages each containing 25 perforated tubes mounted on vertical discs. The discs containing the battery of tubes were rotated by using a motor and a shaft passing through the central hole on the discs. Organisms grow in form of biofilm on inner and outer surfaces of the tubes during rotation of tubes. The holes on surfaces of the tubes help the biofilm organisms on inner surface of the tubes to be exposed to air more effectively. The outer surfaces of the tubes were rough to facilitate biofilm formation. Due to immersion of all tubes in wastewater and better mixing in liquid phase, RPT is more advantageous as compared to classical rotating biodiscs. Liquid phase aeration was proven to be advantageous especially for high strength wastewaters at high COD loading rates. COD removal efficiency increased with increasing A/Q ratio and rotational speed of the tubes, but decreases with increasing feed COD and COD loading rate. Rotating perforated tubes biofilm reactor was found to be more advantageous as compared to rotating biodisc system resulting inIV higher COD removal efficiencies especially at low A/Q ratio and high COD loading rates. Kinetics of COD removal were investigated and kinetic constants were determined for both reactors. Empirical design equations were developed lo describe the systems' performance as a function of major process variables such as A/Q ratio and feed COD content.