Quality circles and applications at Turkish Air Forces
Kalite çemberleri ve Türk Hava Kuvvetleri'nde uygulamaları
- Tez No: 119661
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Kalite Çemberlerini analiz ederek 11nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında ve 3ncü Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığındaki uygulamalarını anlatmaktır. 1 İnci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığındaki Kalite Çemberleri uygulamaları; Kalite Çemberleri Üs Özel Yönergesinden faydalanılarak incelenmiştir. Sunulan uygulama örnekleri ile Kalite Çemberlerinin Türk Hava Kuvvetleri içerisindeki her birimde etkinlikle uygulanabileceği belirlenmiştir. Kalite Çemberleri felsefesinin organizasyon ve çalışanlar için bir çok olumlu sonuçlarının yanı sıra uygulamalarımızda rastladığımız en belirgin sonucunun çalışanların kendilerini ortaya koymaları, kendilerini gerçekleştirmeleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aimed to analyze Quality Circles and its applications in 1 1th Airlift Main Base Command and 3rd Air Force Supply and Maintenance Command. And it also analysis the way of application in 1 1th Airlift Main Base Command, which arranged by Quality Circles Base Special Regulation. Furthermore, our application showed that, we may develop Quality Circle's philosophy every where we want (At Turkish Air Forces). And also we get, Quality Circle's philosophy develops a positive approach and attributes which benefit both the workers themselves as well as the organization that employs them. That this is truly so, is brought out on many an occasion whenever the members of Quality Circles have the opportunity to express themselves.