Teknolojik ve toplumsal değişimlerin müzecilik anlayışı ve günümüz müzelerinin mekansal organizasyonu üzerindeki etkileri
The Effects of technological and social developments in museum comprehension and spatial organization of contemporary museum buildings
- Tez No: 119662
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY T. ÖNBİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Değişen toplum, yenilenen eğitim anlayışı ve gelişen teknolojik olanaklar sonucunda, müze yapıları teknolojik olanakları sonuna kadar kullanan, ilgi çekici ve öncü mimari tasarımlarıyla öne çıkan, gerek halkın gerekse mimari otoritelerin ilgisini çeken, insanları bilgilendirirken aynı zamanda eğlendiren ve çok daha fazla sosyal imkanlar sunan, visual teknolojiyi, interaktif medya tekniklerini ve bilgisayar teknolojisini kullanarak insanları çok daha etkili bir şekilde bilgilendiren ve eğiten mekanlara dönüşmüşlerdir. Bu araştırmada son yıllarda yaşanan toplumsal ve teknolojik gelişmeler ortaya konmuş, bu gelişmelerin müzecilik kavramına ve anlayışına getirdiği yenilikler saptanarak müze yapılarının mekansal organizasyonundaki değişiklikler, ortaya çıkan yeni mekanlar ve özellikleri, mevcut mekanlara yüklenen yeni işlevler, son teknolojileri kullanarak, ziyaretçinin katılımı ve deneyimlemesi ile daha etkin eğitim ve bilgilendirme imkanlarına sahip müze mekanları güncel örnekler ışığında incelenmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Bina Bilgisi Anabilim Dalı'nda yürütülmüş olan bu Yüksek Lisans Tezi, toplam 6 bölüm ve 173 sayfa olmak üzere, 125 şekil, 7 tablodan oluşmaktadır.n Birinci bölümde; problemin tanımı yapılmış, bundan sonra da araştırmanın amacı saptanmıştır. Daha sonra araştırmanın metodu ve sınırları açıklanmıştır. ikinci bölümde; müze kavramının tanımı, müzelerin çeşitli kriterlere göre sınıflandırılması ve antik çağdan günümüze geçirdiği gelişmeler yer almaktadır. Üçüncü bölümde; teknolojik ve toplumsal değişimler, eğitim anlayışındaki değişimler ve iletişim teknolojilerinin müze mekanlarına girişi, multimedya teknolojilerinin müzelerde kullanımı incelenmektedir. Dördüncü bölümde yaşanan bu değişimlerin günümüz müzelerinin mekansal organizasyonuna etkileri, müze mekanlarının incelenerek gelişmelerin, yeni ihtiyaç ve işlevlerin bu mekanlara getirdiği yeniliklerin saptanması, müzelerin yüklendiği yeni işlevlere cevap verebilmek amacıyla ortaya çıkan yeni mekanlar incelenmiştir. Beşinci bölümde; kullandıkları iletişim teknolojileri ve sahip oldukları mekanlar ile yeni işlev ve toplumsal ihtiyaçlara cevap veren önemli örneklere yer verilmiştir. Altıncı bölüm olan sonuç bölümünde, araştırmanın genel bir değerlendirilmesi yapılarak, kişisel görüş ve değerlendirmeler sunulmaktadır. TX. YtJKSEKOCRJETlM KURUUÜ
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT As a conclusion of changing, developing society, modernizing education comprehension and developing technological possibilities, the museum became a tempting building which uses all the new technologies to the end, goes to the fore with leading architectural designs, attracts both the public and the authorities, entertains people while informing them, presents more social opportunities and also a building which informs people more effective by using visual technology, interactive media techniques and computer technology. In this research, the development in society and technology is revealed and also the modernizations that these developments supply are determined. The museums, which became effective education and informing spaces, by the changes in spatial organisation, the new spaces and their specialities, the new functions that existing spaces hold and by the visitors experiencing and participating, are examined with today's examples leadership. This thesis which is being conducted in 9 Eylül University, Faculty of Architecture, Department of Architecture, in architectural design branch, consists of 6 parts, 173 pages, 125 figures and 7 tables.IV In the first part; the definition of the problem is revealed and then the aim of the research is determined. At the end of the first part, the method and the boundaries of the research are explained. In the second part; the definition of museum concept, the classification of museums according to different criterions and development of museums from antique age to today, are explained. In the third part; the technologic and sociologic developments, changes in education comprehension, the first entrance of communication technologies to museums and the usage of multimedia technologies in museums, are examined. In the fourth part ; the effects of these developments to today's museums' spatial organisation, the modernizations that the spaces gained by these developments, new requirements and functions, are determined. And the spaces, that formed to reply to the new functions which the museums hold, are examined. The fifth part includes the important examples, that reply to the social requirements and new functions, with their new spaces and new technologies they use. In the sixth and the last part, the research is evaluated and personal thoughts are presented.